İyi bir dolmakalemin ucu onun kalbidir.

Bir kalemin ucudur onunla yazılan yazıya şahsiyet kazandıran, o yazıyı kişiye özel kılan ve onu yazan kişi için bir kişilik göstergesi yapan. Ucun yapıldığı malzeme ne kadar kıymetli, üzerindeki işçilik ne kadar ince ve hassas ise, o kadar yumuşak ve akıcı bir yazma hissi verir.

Pelikan dolmakalemlerinin ucu seçkin altın markalarından kesilip, şekillendirilmekte ve üzerlerine kendine özgü desenleri işlenmekte. Bu, ayrıntılara tutkulu bir önemin verildiği, tam bir ince zanaat. Bu uçların uç kısmı, platin grubundan bir metal olan iridyumdan, yuvarlatılmış bir başlığa sahip. Bu kısım, uca dikkatlice kaynaklanmakta, pürüzsüzleştirilmekte ve durmadan çok ayrıntılı biçimde test edilmekte.

Pırıl pırıl bir son görünüm. Kalem ucu minik bakır toplarla parlaklaştırılmadan önce, küçük porselen parçacıklarıyla pürüzsüzleştirilir. Bu kalem uçlarını kullanıma hazır hale getirmek için, hedefine kilitlenmiş, ciddi bir konsantrasyona sahip, ayrıntıları kaçırmayan dakik bir göze ihtiyaç vardır. Pelikan’da her bir uç elle tek tek test edilmektedir.

 

Farklı uç tipleri

straight, rounded nib straight, flat nib slanted nib
düz, yuvarlatılmış uç
ince kalem darbeleri sağlamak için
düz, yassı uç
kalın kalem darbeleri sağlamak için
eğimli kesik uç
farklı kalem darbeleri sağlamak için
 

Düz uçlar.

Düz uçlarla yazı yazmak daha kolaydır ve hem acemi, hem de tecrübeli yazarlar için akıcı bir yazma sağlar. F ve EF gibi daha küçük uç genişlikleri ise, uca yapılan baskı ayarlanarak, farklı vuruşlar elde etmeye imkan tanırlar. Ancak el yazısına yeni başlayanlara orta boy uç genişliklerini (M, B) tavsiye ederiz.

Yazı yazarken dolmakaleminizi daha çok düz-dik tutuyorsanız, EF, F, M, B, BB, 3B gibi düz uçları kullanmanızı öneririz. Solaklar için ise, F. M ve B ideal uçlardır.

 

EF F M
B BB 3B
 

Eğimli kesik uçlar.

Farklı etkileyici ve canlı kalem darbeleri yapabilmenizi sağlasalar da, kesik uçlarla yazı yazmak daha zordur. Pelikan uçları sola eğimli olarak kesildikleri için, solak olanlara uygun değildir.

Yazı yazarken dolmakaleminizi daha çok sola eğimli bir konumda tutyorsanız, sola eğimli kesilmiş OM, OB, OBB, O3B uçlarımızı kullanabilirsiniz.

 

EF F M
B    
 

Bir Uç Dile

Şimdi Almanya’daki fabrikamızı ziyaret ettiğinizde ihtiyaçlarınıza özel sizin için yapılacak bir uç sipariş edebilirsiniz: Bir Uç Dile.

 

 
 

Ücretsiz uç değişimi (satın almadan sonraki ilk dört hafta içinde).

Dolmakaleminize farklı boyda bir uç takmak isterseniz, Pelikan size bu değişimi, kalemi aldıktan sonraki dört hafta içinde, ücretsiz sağlamaktadır. Bunun için lütfen güvendiğiniz uzman bayiimize başvurun ya da piston doldurucunuzu, iadeli taahhütlü posta ile en yakın Pelikan satış noktasına gönderin.