1838-1929 - Od “Dinte” do “4001”

1838-1929 - Od “Dinte” do “4001”

Od “Dinte” do “4001”.

Atramenty marki Pelikan znalazły zastosowanie w wielu różnych sektorach, czego odzwierciedleniem jest zróżnicowana gama produktów. Dla przykładu, w cenniku z 1892 roku, wybór atramentów prezentowany był na 17 stronach, z których dzisiaj różnica jest ledwo zauważalna. Wśród atramentów przeznaczonych do pisania poszczególne wersje były niepowtarzalne: Regular ink (wiodący atrament), Anthraces writing ink (atrament węglowy), Aleppo writing ink (atrament z Aleppo), German Reich ink (Atrament Rzeszy Niemieckiej), emperor's Ink (atrament secarzy), chancellery and archive ink (atrament kancelarski i archiwistyczny), pure iron gall nut Ink (atrament żelazny orzech), salon ink for the gentlefolk (salonowy atrament dla szlachetnie urodzonych), perfumed lady's Ink (perfumowany atrament dla pań), office Ink (atrament biurowy), black school ink Ia and IIa (czarny, szkolny atrament Ia i IIa).

Do kopiowania i pisania wiadomości biznesowych istniało 7 różnych „Copirtinten” (atramentów do kopiowania) wspólnie z atramentem do autografii oraz do hektografu.

W roku 1871, Gunter Wagner kupił firmę od Carla Hornemana. W roku 1879 zarejestrował znak towarowy Pelikan, który jest najstarszym znakiem towarowym w Niemczech, udowodnił tym samym jak ważne jest reklamowanie produktów, które się produkuje. Symbol pelikana, którego użył pochodzi z jego herbu rodzinnego.

 

Drugim powodem takiego działania była chęć nadania swoim atramentom łatwej do zapamiętania nazwy. W 1989 r. najbardziej znane atramenty do kopiowania i pisania otrzymały nazwy: 2001, 3001, 4001, później wprowadzono kolejne nazwy 5001 i 6001. W późniejszym okresie atrament 4001 stał się numerem 1 wśród atramentów tej marki. W chwili obecnej, sprzedawany jest na całym świecie.

W ofercie atramentów było wiele dostępnych rodzajów i kształtów buteleczek, które miały zachęcać do kupienia atramentu marki Pelikan.

W roku 1884 Lewis Edison Waterman opatentował produkcję piór wiecznych, po czym na rynku ukazały się pióra wieczne jedyne w swoim rodzaju. Kilka lat po tym wydarzeniu, Gunter Wagner zaczął produkować atrament do piór wiecznych.

Kontynuacja historii od "1929-1950 - Tłoczkowy mechanizm napełniania wkładu".