1982-obecnie - Odrodzenie się pióra wiecznego

1982-obecnie - Odrodzenie się pióra wiecznego

Odrodzenie się pióra wiecznego.

W roku 1980, wróciła moda na pisanie piórem wiecznym. Nie używano go codziennie, jednakże znowu służyło do pisania listów, do podpisywania się. Ponownie pióro wieczne stało się symbolem statusu. Odzwierciedleniem tych zmian było wprowadzenie nietuzinkowych modeli. Pióra wieczne miały bardziej złożoną budowę, ponadto pojawiały się kolekcje specjalne. W konsekwencji produkt codziennego użytku stał się przedmiotem kolekcjonerskim.

W 1979 roku firma Pelikan po raz kolejny jako pierwsza wprowadziła pióro o nazwie „Signum”, przeznaczone tylko dla dorosłych. Ponownie w roku 1982, kiedy wprowadzono "Souverän M 400", odświeżoną wersją pióra 400, Pelikan powtórzył swój poprzedni sukces. Z zewnątrz pióro było identyczne. W niewielkim stopniu zmieniono jedynie dozownik atramentu oraz tłoczkowy mechanizm napełniania.

Biorąc pod uwagę panującą modę, każdy producent piór, w tym i firma Pelikan, wprowadzał od czasu do czasu kolekcje specjalne o nowoczesnym wyglądzie z systemem napełniania na naboje, w odróżnieniu od klasycznego modelu Souverän z tłoczkowym systemem napełniania.

Pióro „Signum” było inspiracją dla modelu „New Classics” wprowadzonym w roku 1992. 1997 r. - na rynku pojawia się pióro „Celebry”, 2004 r. – „Epoch”, 2007 r. – "Ductus".

W 1993 r. wraz z pojawieniem się modelu “Blue Ocean”, firma Pelikan zaczęła produkować kolekcje limitowane, wyróżniające się nadzwyczajnym design’em stanowiące gratkę dla kolekcjonerów i entuzjastów instrumentów piśmiennych. Te wyjątkowe kolekcje były wielokrotnie nagradzane. Na początku XXI wieku, limitowane edycje dedykowane były konkretnej tematyce jak na przykład: "Siedem Cudów Świata" czy "Osiągnięcia Cywilizacji".

Nieco tańsza, jednakże skierowana do tej samej grupy odbiorców, specjalna kolekcja serii miejskiej zapoczątkowały pióra „Berlin” i „Sztokholm” w 2002 roku. Kolekcje specjalne, podobnie jak kolekcje limitowane, są produkowane przez krótki okres czasu, jednakże bez numerowania każdego instrumentu piśmiennego. Najnowsza kolekcja specjalna poświęcona została "Cudom Natury".

 

W 1996 r. firma Pelikan wprowadziła pióro “Level”, które wyróżniała pojemność pióra: trzy razy większa od wszystkich piór jakie do tej pory były dostępne na rynku. Jednakże pióro musiało być napełniane za pomocą specjalnej butelki atramentu w dość nietypowy sposób: napełnianie odbywało się nie przez stalówkę, lecz tylną końcówką przez pokrętło tłoczka, przypominając sposób napełniania zapalniczek gazowych. Niestety pomysł ten nie przyjął się wśród klientów, dlatego firma Pelikan musiała wycofać ten produkt.

W roku 2007, klasyczne pióra wieczne zyskały więcej dostojności za sprawą pojawienia się modelu „Majesty”. Korpus pokryty żłobieniami wykonano ze sterlingowego srebra, przypominał komorę na atrament z modelów 300 i 1000. Wieloletnią tradycję obrazuje wyjątkowy motyw na skuwce, przedstawiający fryzę z roku 1906 znajdującą się na historycznym budynku siedziby firmy Pelikan.

Na obchody 170-lecia istnienia firmy w 2008 model Majesty wyprodukowano z trzema diamentami na logotypie znajdującego się na zwieńczeniu skuwki, który ukazał się na rynku jako kolekcja limitowana w ilości 170 sztuk. Kolekcja natychmiast się sprzedała.

W roku 2010 firma Pelikan wprowadziła nową "Kolekcję Atramentów Edelstein". Dzięki specjalnemu składnikowi, atramenty te, produkowane w fabryce pod Hanowerem, gwarantują gładki komfort pisania, natomiast wysokiej jakości flakony wykonane ze szkła stanowią elegancką ozdobę na biurko.