W roku 1838 chemik Carl Hornemann opracował własny, wyjątkowy odcień atramentu i postanowił rozpocząć jego produkcje w niemieckim mieście Hanower. Za szczegółową date powstania firmy uważa się 28 kwietnia 1838 roku – taką data sygnowany jest najstarszy z zachowanych dokumentów firmowych – ówczesny cennik. Dlatego też, wszystkie, istotne dla firmy rocznice liczone są właśnie od tego momentu...
15 czerwca, Hornemann zakupił znaczne ilości terenów Hainholz leżących w niewielkiej odległości od miasta Hanower. U podstaw tej decyzji tkwił pomysł rozpoczęcia produkcji atramentu na szeroką skalę, po wcześniejszym przygotowaniu surowca w gospodarstwie odległym o 30 km od Hanower’u.
Posadę chemika i dyrektora rozwoju otrzymuje Gunther Wagner. W roku 1871 przejmuje firmę i w roku 1878 rejestruje rodzinny emblemat - Pelikana jako oficjalny symbol przedsiębiorstwa. Jest to jeden z pierwszych znaków handlowych w historii Niemiec. Firma dystrybuuje swoje wyroby na teren Austrii, północne tereny Włoch, Czechy, Węgry oraz Chorwację. Nowa fabryka powstaje w Eger a następnie przeniesiona zostaje do Wiednia.
To właśnie sam Günther Wagner, na podstawie swojego rodzinnego herbu, zaprojektował obrazowy znak towarowy PELIKAN dla farb „Small Honey Paints”.
Farby te były popularną w tamtym czasie odmianą akwareli, w których miód stosowany był jako spoiwo. Według cennika z roku 1873, małe okrągłe farby wyprodukowane z zastosowaniem miodu oferowane były w opakowaniach zawierających 12, 18 lub 24 różnych kolorów.
Pelikan z czterema pisklętami jest jednym z najstarszych zarejestrowanych znaków towarowych w Niemczech.
Dopiero na mocy ustawy o ochronie znaków towarowych z 1874 r., która zaczęła obowiązywać na obszarze całej Rzeszy Niemieckiej, Günther Wagner miał możliwość zapewnienia sobie prawa wyłączności do wcześniej opracowanego obrazowego znaku towarowego Pelikan.
Dokonuje się znaczna rozbudowa hal produkcyjnych. Firma jednorazowo zatrudnia 39 nowych pracowników oraz osobę Fritz’a Beindorff’a, odpowiedzialnego za kontakty z klientami z obszaru Austrii, Rosji oraz Włoch.
Nowym właścicielem firmy staje się Fritz Beindorff, który w roku 1888 poślubia starszą córkę Gunther’a Wagner’a. Również w tym czasie oferta asortymentowa firmy zostaje wzbogacona o produktu dla biura: przybory do kopiowania, stemplowania, przyklejania oraz wymazywania. Zmiany w firmie wiązały się jednak ze znacznym wzrostem nakładów finansowych na rozwój hal produkcyjnych.
Pelikan rozpoczyna produkcje atramentu w kolorze czerwony – Indian. Dominację w tym segmencie tracą jednocześnie inne, zagraniczne firmy.
Pierwszy konkurs na plakat, zorganizowany na przełomie 1889 i 1899 roku, okazał się ogromnym sukcesem firmy Günther Wagner. Pomimo ściśle określonych przepisów dotyczących wymiarów i stosowanych tekstów, złożono ponad 500 projektów.
Po przyznaniu nagród i określeniu zaleceń dotyczących nabycia, około 200 prac zostało zaprezentowanych na wystawie objazdowej w wielu miastach, między innymi w Hanowerze, Berlinie, Wiedniu i Zurychu.
Rok narodzin słynnej po dziś dzień serii atramentów 4001. Istotny w historii firmy był również rok poprzedzający to wydarzenia – wygenerowany został po raz pierwszy niesamowity obrót sięgając 1 miliona złotych Marek.
Z kolei w roku 1904 wprowadzono na rynek produkt o nazwie „Pelikanol” – pasta w kolorze białym, przeznaczona do klejenia papieru – rewolucyjna w swym zastosowaniu, aż po lata sześćdziesiąte minionego stulecia.
Ze względu na wielki sukces pierwszego konkursu, jego drugą edycję zorganizowano w roku 1902. Wieści o pozytywnych efektach takich konkursów szybko się rozeszły, w wyniku czego rozpoczęto organizację serii rozgrywek pomiędzy dziewięcioma renomowanymi firmami, wśród których była spółka Bahlsen z Hanoweru oraz firma Continental.
Udało się przekonać uznanych artystów, takich jak na przykład Max Liebermann, do zasiadania w jury konkursu, co gwarantowało stałą, wyjątkową jakość zwycięskich projektów.
Firma dokonuje zakupu budynków przy Podbielskistrasse. Zakupiona powierzchnia to blisko 13,000 m2 powierzchni biurowych oraz hal produkcyjnych. Niezwykle nowoczesny jak na ówczesna lata budynek, obecnie należy do historycznej zabudowy miasta Hanower. Obroty firmy sięgały wówczas 2 milionów złotych Marek.
Pelikan wspiera inicjatywy szerzące wiedzę o sztuce. Firma rozpoczyna wydawanie magazynu zatytułowany "Der Pelikan", na łamach którego publikowano opinie i pomysły znanych artystów i nauczycieli rysunku zarówno z obszaru Niemiec, jak i z zagranicy. Były to swoistego rodzaju lekcje sztuki, technik malarskich, a przede wszystkim możliwość dzielenia się zdobytymi doświadczeniami artystycznymi. Magazyn ukazywał się do roku 1971.
Dalsza rozbudowa zakładów produkcyjnych. Wielkość zakładu podwoiła się. Liczba zatrudnionych osiągnęła 1057. Obroty ze sprzedaży wyniosły 4,4 mln marek.
Projekt O. H. W. Hadanka silnie promuje markę Pelikan - uproszczona grafika wkomponowana w starannie dopracowaną ramkę.
Po raz pierwszy, zgodnie z linią estetyki współczesnej reklamy, ostrzejsza kompozycja stanowi fundament dla wyróżniającego się znaku towarowego, który w pamięci konsumenta stanie się samodzielną marką. Jednocześnie zrezygnowano z uprzedniej koncentracji na motywach chrześcijańskich.
Rok narodzin pióra wiecznego Pelikan, na którego charakterystyczny wygląd składał się: typowy obecnie dla marki korpus w kolorze zielonym, innowacyjny system podawania atramentu oraz transparentne okienko w korpusie umożliwiające kontrolę jego zawartości. Zastosowany wówczas tłokowy system podawania atramentu to prawdziwa rewolucja ówczesnych czasów.
Wprowadzenie farb wodnych w pudełku 12 szt. z serii 735/D12. Po raz pierwszy, młodzieży zaproponowano farby w wymiennej kolorystyce oraz plastikowym opakowaniu. Pierwsza wersja pudełka to żółty kolor zdobiony w różnobarwne pasy (od zewnątrz), od wewnątrz białe. Wzornictwo to zmieniono w 1950 r. (wzór na rysunku). Przez dziesięciolecia były to najpopularniejsze w Niemczech farby szkolne.
Na rynek wprowadzony zostaje „Rappen” - tańsza wersja pióra wiecznego Pelikan, obecnie znana pod nazwą „model 100”. Do kompletu powstaje ołówek mechaniczny znakowany, jak „AUCH-Pelikan”. Rok 1934 to również wprowadzenie produktu o nazwie Plaka – popularnej także obecnie farby przeznaczonej do dekoracji przedmiotów.
Firma świętuje setną rocznice powstania. Z tej okazji powstaje katalog firmy zaprojektowany przez O. H. W. Hadank'a (dokonał on również zmiany wyglądu loga firmy, które będzie obowiązywało przez najbliższe 60 lat). 3700 pracowników firmy świętuje w fabrykach Pelikana na całym świecie (Hanower, Wiedeń, Mediolan, Barcelona, Zagrzeb, Buenos Aires, oraz wiele innych). Wprowadzono pióro wieczne Pelikan model 100N.
Dobiega końca załamanie wywołane II Wojną Światową. Rozpoczyna się znaczne ożywienie gospodarcze w Niemczech. W tym czasie firma wprowadza na rynek pióro wieczne z serii 400. Dzięki charakterystycznemu wzornictwu obudowy w czarno –zielone pasy produkt zyskuje niesamowita popularność i doskonałą rozpoznawalność w swojej klasie (półce cenowej).
Szkolne pióro wieczne marki Pelikan, „Pelikano”, zostaje wprowadzone na rynek. Powstało ono w wyniku ścisłej współpracy między specjalistami w dziedzinie edukacji i projektantami piór wiecznych. Zalety wkładów atramentowych i ergonomicznej konstrukcji są tak duże, że w ciągu kilku miesięcy pióro to staje się dominującym na rynku szkolnym piórem wiecznym i jest zalecane przez nauczycieli aż do dnia dzisiejszego.
Zdjęcie przedstawia odnowiony model z roku 1965. Kształt pierwszego pióra Pelikano przypominał kształt modelu P11/P25, w którym stalówka jest całkowicie zakryta.
Dowiedz się więcej o historii pióra wiecznego Pelikano na The history of the Pelikano® - From 1960 until now
Pod nazwą „Tintentiger” Pelikan wprowadza swój pierwszy wymazywacz atramentu – niezwykle przydatny produkt, pozwalający łatwo i czysto usunąć napisy wykonane atramentem w kolorze niebieskim.
W roku 1974 nazwę przyboru zmieniono na „Pelikan Tintenblitz” po to, aby w roku 1976 przybrała ona ostateczną postać „Super Pirat” – używaną po dziś dzień… „Super Pirat” to obecnie najlepiej sprzedający się w Niemczech produkt tego rodzaju.
Firma osiąga rozmiary przekraczające możliwości powierzchni produkcyjnych, jakie oferuje dotychczasowa siedziba przy Podbielskistrasse. Produkcja instrumentów piśmiennych zostaje przeniesiona 30 km. na wschód od Hanoweru, do miejscowości Peine/Voehrum. Do dzisiejszego dnia produkowane są tam przybory do pisania, malowania oraz asortyment dla biur.
Firma rozwija gamę produktów piśmiennych przeznaczonych dla najmłodszych dzieci – działania te podejmowane są w ścisłej współpracy z ekspertami z tej dziedziny oraz ukazują dodatkową misję edukacyjną Pelikana na rynku. Uwidocznia się również coraz silniejsza pozycja piór wiecznych Pelikan.
Dokonuje się zmiana dotychczasowej formy prawnej przedsiębiorstwa na Spółkę Akcyjną (z udziałowcami). Udziały rozkładają się miedzy członków rodziny Beindorff oraz 46 innych akcjonariuszy. Wartość firmy szacuje się wówczas na poziomie 607,8 miliona DM. Kolejny raz Pelikan poszerza swoją ofertę produktową. W nowej ofercie znalazły się: materiały eksploatacyjne do drukarek, projektory a nawet produkty przeznaczone do kosmetyki.
Pelikan dokonuje silnej ekspansji nowym asortymentem. Skutkiem nadmiernej ekspansji nowym asortymentem oraz przejęcia firmy Photocopier Company Lumoprint w Hamburgu była restrukturyzacja grupy. Skutkiem tej decyzji są poważne problemy finansowe. W 1984 r., właścicielem Pelikana staje się szwajcarski Condorplast. Pelikan zostaje rozparcelowany na mniejsze dywizje i częściowo sprzedany. Pelikan International zmieniony zostaje na Pelikan Holding z siedzibą w Szwajcarii, gdzie w 1986 r. z nowymi siłami wkracza na giełdę.
Jesienią 1993 roku zaprezentowana zostaje pierwsza Limitowana Edycja piór wiecznych Pelikan – „Blue Ocean” (Niebieski Ocean). Edycja wykonana została z przepięknej masy żywicznej w transparentnym, niebieskim odcieniu. Cała edycja liczyła 5000 piór wiecznych, z czego 1000 sztuk sprzedano w wyjątkowych kompletach z długopisem.
GOODACE SDN BHD, firma należąca do malezyjskiego przedsiębiorcy Hooi Keat Loo przejmuje większościowy pakiet udziałów w Holdingu Pelikan.
W dwa lata później, firma wypuszcza na rynek kolejną, Limitowana Edycje piór wiecznych „Kuala Lumpur” – ich nazwę nadano ku uczczeniu XVI Międzynarodowych zawodów sportowych, odbywających się właśnie w mieście Kuala Lumpur w Malezji.
17 marca 2003 roku nową siedzibą firmy Pelikan stają się biura przy ulicy Werftstrasse w Hanowerze.
Również w tym samym czasie, po 125 latach od momentu jego rejestracji, zostaje zmienione wzornictwo loga Pelikan.
1 października firma Geha-Werke GmbH, dostarczająca na rynek nowoczesne urządzenia do prezentacji obrazu oraz niszczarki biurowe połączyła się z Pelikan Vertriebsgesellschaft mbH & Co. KG, Hannover. Geha zachowała statut niezależnej dywizji w dziedzinie marketingu, sprzedaży oraz reklamacji.
Innowacyjny system do nauki pisania griffix®. Griffix®to pierwszy kompletny system towarzyszący postępowi nauki pisania od samego początku. Griffix® orzymał nagrodą "red dot design award"oraz wyróżnienie ISPA na targach Paperworld we Frankfurcie.
Nowy kurs firmy Pelikan wyznaczają dwie serie produktów Pelikan PELIFIX® i Pelikan blanco®.
Dzieki innowacyjnemu składowi oraz wysokiej skutecznośći kleje i korektory marki Pelikan cieszą się dużym uznaniem i zaufaniem klientów. Zarówno seria klejów Pelikan PELIFIX® jak i korektorów Pelikan blanco® jest ponownie dostępna na rynku niemieckim, austriackim i szwajcarskim.
Pół wieku Pelikano: pióro wieczne posiadającej długą tradycję firmy Pelikan świętuje swoje 50. urodziny! Dla uczczenia tej rocznicy zaprezentowano nową odsłonę wersji klasycznej w kolorze czerwonym, niebieskim i zielonym.
1 stycznia 2011 firma Pelikan przejęła produkcję oraz rozpoczęła sprzedaż wysokiej jakości przyborów do pisania luksusowej marki Porsche Design. Współpraca obejmowała produkcję najwyższej jakości materiałów piśmienniczych Porsche Design, która odbywała się w fabryce Pelikana Vöhrum.
Pomysł wyposażenia pióra wiecznego w dodatkowy zakreślacz, sprawił, że pióro tłokowe Classic 205 DUO jest unikatowe. Dzięki tej innowacyjnej koncepcji, firma zyskała wiele krajowych i międzynarodowych nagród, w tym nagrodę red dot.
Praktycznie żadna firma produkująca atrament, nie ma dłuższej historii niż Pelikan. Kolekcja atramentów Edelstein firmy Pelikan, wprowadza w ten świat świeży i nowoczesny powiew. Atrament dostarczany w unikatowym szklanym flakonie, zawiera specjalny składnik, dzięki czemu gwarantuje płynne pisanie, troszcząc się jedocześnie o Twoje pióro.
Historia Pelikana, firmy z wieloletnią tradycją rozpoczęła się 175 lat temu. 28 kwietnia 1838 roku chemik Carl Hornemann założył w Hannoverze fabrykę i tym samym utorował marce Pelikan drogę do sukcesu. W 2013 roku firma Pelikan obchodzi rocznicę powstania.
Pióro wieczne M101N Lizard. Nowa wersja historycznego modelu M101 jako Edycja Limitowana nawiązuje do modelu z roku 1937. Design jubileuszowego pióra wiecznego bazuje na oryginale, modelu 101N z 1937 roku. Pióro zostało wyprodukowane w Vöhrum i jest wyrazem pasji i dbałości o detale, z których słynie marka Pelikan.
Od marca 2013 roku kolorowe pióra wieczne i kulkowe z serii Twist. Zakręcony kształt pióra Twist sprawia, że nikt nie mógł przejść obok niego obojętnie. Dzięki jedynemu w swoim rodzaju design i ergonomicznemu kształtowi pióra Twist wygodnie leżą w dłoni. Pióra z serii Twist są odpowiednie zarówno dla osób prawo- jak i leworęcznych.
Z dniem 01.03.2014 roku Pelikan Holding AG przejął niemiecką i austriacką spółkę dystrybucyjną Herlitz PBS AG. Za sektor sprzedaży odpowiedzialna będzie spółka Pelikan Vertriebsgesellschaft mbH & Co. KG. Firma tym samym będzie jednym z czołowych producentów markowych artykułów papierniczych, biurowych i piśmiennych w Europie. Dyrektorem Zarządzającym firmą Pelikan, której główna siedziba mieści się w Hannoverze jest Torsten Jahn. W niemieckim Falkensee znajduje się filia Pelikana.
Znany francuski magazyn „LeStylographe” przyznaje wysoce prestiżową nagrodę „Trophée du stylo Féminin 2016” dla pióra wiecznego Sourverän® M600 Pink marki Pelikan. Nagroda ta przyznawana jest najpiękniejszemu, najbardziej kobiecemu pióru.
Pióro griffix® Stylus marki Pelikan zostało nagrodzone red dot Design Award 2016 w kategorii „Product Design”. Międzynarodowe jury konkursu Red Dot przyznaje tę wysoce pożądaną, potwierdzającą jakość nagrodę piórom, których wzornictwo wyraźnie wyróżnia się spośród innych produktów.
29 marca 2017 roku, po raz pierwszy, firma Pelikan otwiera dla publiczności Pelikan Tinten Turm (wieżę atramentową) w historycznej dzielnicy Pelikan w Hanowerze. W nowo zaprojektowanych pomieszczeniach dawnej siedziby głównej na entuzjastów i klientów Pelikan czekają innowacyjne produkty, ciekawe klasyki, rzadkie klejnoty i wspaniałe pokazy. Na powierzchni ponad 657 m² odwiedzający mogą poznać ekscytujący świat Pelikan podzielony na trzy kategorie: sklep/muzeum/wydarzenia.
Pióro wieczne i długopis Stola III otrzymały nagrodę dla wzornictwa niemieckiego German Design Award 2017 w kategorii „Excellent Product Design” - doskonałe wzornictwo produktu German Design Award jest jednym z najbardziej znanych konkursów wzornictwa na świecie.
Pióro wieczne i długopis Stola III otrzymały nagrodę dla wzornictwa niemieckiego German Design Award 2017 w kategorii „Excellent Product Design” - doskonałe wzornictwo produktu German Design Award jest jednym z najbardziej znanych konkursów wzornictwa na świecie.
Dla nas rok 2018 jest rokiem szczególnym - 28 kwietnia marka Pelikan skończyła 180 lat, a minione lata, które wspominamy, to nie tylko podróż daleko w przeszłość, ale także wspomnienie czasu pełnego wielu niezwykłych wydarzeń. Wszystko zaczęło się od założenia fabryki farb i atramentu w Hanowerze przez chemika Carla Hornemann. Wraz z publikacją pierwszego cennika w dniu 28 kwietnia 1838 roku, zakład rozpoczął swoją działalność - a wraz z nim zaczęła się historia odnoszącego sukcesy znaku towarowego, który z czasem stał się znany na całym świecie.