Classic black-silver rectangle
Classic M215 - Reservoarpenna
Enkelt klassisk
Det högkvalitativa lacket till det här klassiska skrivinstrumentet skiner i djupaste svart och döljer en hemlighet. Den övre delen på Classic 215 skrivinstrument är tillverkade i metall. På grund av den här metalldelen, väger pennan lätt i din hand. De silverfärgade dekorationselementen är rektangelformade och ger den här modellen en unik känsla och gör det väldigt populär.
Huven med den karaktäristiska Pelikan näbbklämman, Pelikan logon som är kronan på toppen av huven, och den typiska, klassiska formen harmoniserar tillsammans och ger det här skrivinstrumentet den distinkta Pelikandesignen.
En riktig klassisk reservoarpenna är alltid utrustad med en kolvfyllningsmekanism. Classic 215 rectangle är inget undantag och tillhandahåller det här traditionella och pålitliga system, att fylla på en reservoarpenna. Den högkvalitativa blanka rostfria stålspetsen finns i olika storlekar.