Ev ödevleri
Ev ödevini yaparken destekleme

Sadece bir izleme makinesi gibi olmayın; o an çocuğunuzun okulda hangi konuyu öğrendiğine ve ödevini nasıl yaptığına yakın ilgi duyduğunuzu gösterin.

Ev ödevini yaparken destekleme

Özellikle ödevini yapmaya ilk başlarken zamanınızı çocuğunuza destek olmaya ayırın. Ama sadece izlemekle yetinmeyin; o an çocuğunuzun okulda hangi konuyu öğrendiğine yakın ilgi duyduğunuzu gösterin.

Okuldan gelip yemeğini yedikten ve biraz dinlendikten sonra ödev için en iyi zamandır. Ama çok düzenli olanlar için her gün hep aynı saatte de ödev yapılabilir.

Özellikle ilkokul öğrencileri uzun süre bir konuya çok iyi şekilde odaklanamazlar. Bu nedenleödevler akşam geç saatlere veya öğleden sonra uzun süren oyun sonrasına asla bırakılmamalı. Çünkü çocuğunuz sadece iyice dinlendikten sonra ödevini yapmak için güç ve iştiyak hissedecektir. Ödevini yaparken çocuğunuza bolca zaman verin.

Çocuğunuza uygun bir çalışma ortamı sağlayın. Oturduğu sandalyenin ergonomik, odanın ise yeterince aydınlık olması ve en önemlisi, çocuğunuzun dikkatinin dağılmaması için ortamın sakin ve temiz tutulması gerekir.

Bir alıştırmayı yeniden yazması veya çözmesi nadirattan olmalı. Çocuğunuz bir alıştırmayı tam olarak anlayıp anlamadığına kendisi karar vermeyi öğrenmelidir. Zaten sonuçta, sınıfta kendisini öğretmenine kendi başına ifade etmek zorunda. Bazen verilen ödevler umulandan fazla görünebilir. Çocuğunuza bu yük çok aşırı geliyorsa, öğretmeninin yardımına müracaat edin.