1982'den bu yana gelişmeler - Dolmakalemde Rönosans

1982'den bu yana gelişmeler - Dolmakalemde Rönosans

Dolmakalemde Rönosans.

1980lerde, dolmakalemle yazı yazma tecrübesi yeni bir döneme girdi. Günlük kullanımda olmasa da, şahsi mektupların yazımında, imza atmada ve bir statü göstergesi olarak yeniden kullanılmaya başlandı. Bu değişim özellikle, tasarımı ve donanımı ayrı bir özenle tasarlanarak daha ayrıntılı hale getirilmiş özel ürün serileri içindeki belli modellerde göze çarpıyordu. Bu sürecin bir sonucu olarak, normalde günlük kullanılan bir eşya, koleksiyoncuların peşinden koştukları bir eser haline geldi.

1979’da, “Signum” ile beraber, yine ilk kez özellikle yetişkinler için bir dolmakalem yazıseverlerin beğenisine sunuldu. Bununla birlikte, Pelikan ancak 1982’de, 400 kodlu dolmakalemn yenilenmiş bir versiyonu olan“Souverän M 400”ün piyasaya çıkmasıyla önceki başarılarına denk bir başarı elde edebildi. Dıştan bakıldığında bu dolmakalemler aynı görünüyorlardı. Sadece mürekkep besleme özellikleri ve mekanizmalarında küçük bazı farklılıklar bulunuyordu.

Modern çağ zevkleri dikkate alan Pelikan arasıra, modern tasarım ve piston dolum mekanizması olan Souverän hariç, kartuş dolum sistemlerine sahip kalem serilerini de kullanıma sunmuştur.

“Signum” modelini 1992’de üretilen “Yeni Klasikler” modeli takip etti. 1997’de "Celebry" görücüye çıktı. 2004’de ise "Epoch" beğeniye sunuldu. 2007’de de "Ductus" ortaya çıktı..

1993’te, “Blue Ocean” (Mavi Okyanus) modelinin piyasaya sunulmasıyla Pelikan, koleksiyoncuların ve ince yazı meraklılarının dikkatini çeken, sıradışı tasarımları olan sınırlı sayıda özel modeller üretmeye başladı. Bu özel yazı gereçleri çok sayıda ödüle layık görüldü. 21. Yüzyılın başlarında, bu sınırlı sayıda üretilen özel kalemler, "Dünyanın yedi harikası" ve "Medeniyetlerin Başarıları" gibi belli konu başlıklarına göre üretildi.

Aynı hedef gruba yönelik, daha düşük fiyatlı özel şehir serileri “Berlin” ve “Stockholm” ile başladı. Sınırlı sayıda üretilen kalemler gibi, bu özel seriler de sadece kısa bir zaman için üretilmişlerdi. Bu Pelikan tarafından çıkarılan en son özel seri "Tabiatın Güzellikleri" konusuna ithafen hazırlandı.

 

1996’da "Level" markasıyla Pelikan, o zamana kadar üretilmiş bütün dolmakalemlerinin üç katı daha fazla mürekkep kapasitesine sahip olan bir dolmakalemi piyasaya sunmaya çalıştı. Ancak bu kalem özel bir mürekkep şişesi kullanılarak, diğerlerinden çok farklı biçimde doldurulmaları gerekiyordu: Kalemin ucundan değil, çakmakların doldurulmasına benzer şekilde, kalemin arkasındaki bir doldurma düğmesinden dolduruluyordu. Müşteriler bu değişikliğe hazır değillerdi, bu nedenle Pelikan bu kalemin üretimini durdurdu. 1997’de, geleneksel dolmakalemlerin tümü yeniden elden geçirildi. Kapaklarının üstüne yeni şekiller verildi, model 400, kalemin boynuna eklenen dekoratif bir ve kapağına eklenen iki halkayla daha güzel bir görünüm kazandı. Model 600’ün ise boyu biraz daha uzatıldı.

2007’de klasik dolmakalem serisi "Majesty" modeliyle en üst seviyesine çıktı. Sterling gümüşünden yivli gövde, model 300’den 1000’e kadar olan modellerin çizgili mürekkep haznelerini hatırlatıyor. Bu köklü gelenek kendisini kapakta bulunan hususi bir özellikle ortaya koymakta: Dekoratif halka, bugün hala tarihi olarak korunan orjinal Pelikan şirket binasının kulelerini süsleyen 1906’nın duvar frezesini temsil etmektedir.

2008’de kutlanan Pelikan’ın 170. Kuruluş yıldönümünde, “Majesty” modeli, kapağındaki bir yuvaya yerleştirilen üç elmaslı biçimiyle sayısı 170 ile sınırlı olarak üretildi. Bu modelin tümü kısa süre içinde tükendi.

2010 yılında Pelikan "Edelstein Ink Collection"ı (Edelstein Mürekkep Kolleksiyonu) piyasaya sundu. İçerdiği özel bir madde sayesinde, bugün hala Hanover yakınlarındaki fabrikada üretilmekte olan bu mürekkepler çok hoş, yumuşak ve akıcı bir yazı yazma zevki vermekte ve yüksek kaliteli cam kabıyla da her masaya ayrı bir dekoratif güzellik vermekteler.