Fine Writing Newsletter 05/2017

Fine Writing Newsletter 05/2017

 

Hannover’den sizler için harika haberlerimiz var! Pelikan, eski tarihi Pelikan binasına mağaza, müze ve arşivleriyle geri dönüyor.

Aynı zamanda, sizlere yakında satışa sunulacak iki yeni Pelikan yazım gerecini takdim etmenin haklı mutluluğunu da bir kez daha yaşıyoruz. Souverän 800 Renaissance Brown modeli yepyeni bir renk kombinasyonuyla heyecan uyandırıyor. Sınırlı sayıda üretilen özel Raden serimizin sonraki modeli yine, geleneksel Japon süsleme sanatı ile Alman işçiliğini dolmakalem üretiminde birleştiren bir şaheser. Nihayet, Hannover’den haberlerimiz var.

SOUVERÄN® 800 RENAISSANCE BROWN

Sanatsal yoldaş

Bu özel seri tamamen yeni bir renk kombinasyonu ile baştan tasarlandı: Kahverengi, akrilik malzemedeki sıra dışı ve inciye benzer renk desenleri, ışığın ve gölgenin zarif nüanslarını yansıtır.

Estetik açıdan göze hitap eden bu birleşim, Rönesans döneminin en büyük sanatçılarına ait şaheserleri saygıyla anarak dönemin resim sanatının bilindik özelliklerini temsil eder.

Halkalar ve toka 24 ayar altın ile süslenerek şık bir görünüm kazanmıştır. İki tonlu 18 ayar altın uç, tercihe bağlı olarak EF, F, M ve B uç boyutlarında mevcuttur. Sizlere ayrıca, uyumlu renk olarak 2017 yılının Edelstein mürekkebi Smoky Quartz’ı öneriyoruz. Yelpazemizde bu güzel dolma kaleme eşlik edecek bir tükenmez kalem de bulunmaktadır.

Özel Seri Renaissance Brown, Mayıs 2017’den itibaren satışa sunulacaktır.

ÖZEL SERİ RADEN M800 ROYAL GOLD

Sedef işleme, yaygın olarak seramik ve ahşap eşyalarda kullanılan, Japon kültürüne ait geleneksel bir süsleme sanatıdır. Sedef kalem sanatçısı, değerli istiridye kabuğu malzemesinden küçük şeritler ile çalışarak güzel, etkileyici bir sanat eseri yaratır. Her bir parça gerçek anlamda benzersizdir.

Raden M800 Royal Gold dolma kalemini üretmenin ilk adımı, yüzeye Japon Urushi lake cilası uygulamak suretiyle derin, siyah bir iz bırakmaktır. Sonrasında ise, değerli beyaz sedef parçacıkları ile bilindik şeritler oluşturulur. Bu şeritlerin arkasına ise, özenle 24 ayar altın varak yerleştirilir. Sonraki adımda, şeritler verniklenerek kapağa ve gövdeye sabitlenir. Son olarak sanatçı, her bir dolma kalemi, güçlerinin bir simgesi olarak yalnızca Japon kraliyet ailesi üyelerine tahsis edilmiş olan Maki-e tekniğini kullanarak bizzat imzalar ve numaralandırır.

Pelikan, özel Raden serisi ile bu muhteşem Japon süsleme sanatını ünlü Souverän serisi dolma kalemlerine aktarmıştır. Raden M800 Royal Gold dolma kalemleri, rodyum süsleme ile vurgulanmış ve beceriyle işlenmiş, M boyutundaki 18 ayar altın uç ile birer sanat eseridir. Her bir dolma kalem, Pavlonya ağacından üretilmiş geleneksel bir Japon hediye kutusunda sunulur.

Raden M800 Royal Gold, Haziran 2017’den itibaren özel bir seri olarak dünya çapında 388 adet olmak üzere sınırlı sayıda satışa sunulacaktır.

PELIKAN TINTENTURM’UN HANNOVER’DE AÇILIŞI

Pelikan, restore ettiği eski merkez binasına yerleşen Pelikan TintenTurm’un kapılarını 29 Mart 2017 tarihinde açtı. Pelikan TintenTurm’da Pelikan mağazası ve arşivler de yer alacak.

Yenilikçi ürünler, ilginç klasik parçalar, ender hazineler ve fantastik organizasyonlar markanın müşterilerini ve hayranlarını bekliyor. Mağaza/Müze/Etkinlik olmak üzere üç alana ayrılan alan, ziyaretçilerine 657 m²’den daha büyük Pelikan dünyasına heyecan verici bir bakış sunacak. Tüketiciler mağazada yazım ve resim ürünlerini ister okulda, ister ofiste, ister evde kullanmak üzere test edebilir, deneyimleyebilir ya da satın alabilir.

Tarihi salon ise müze görevi görerek Pelikan dünyasının değişken sergileri için heybetli bir alan sunmaktadır. re:pelikan sergisi ile müze kapılarını ilk kez açmış bulunuyor. Hannover Uygulamalı Bilimler ve Sanatlar Üniversitesi görsel iletişim öğrencileri, tarihi Pelikan reklam afişlerinin yaratıcı biçimde analiz ettikleri ve yeniden yorumladıkları tasarımlarını sergilemektedir. 1913 yılında mimar Karl Siebrecht tarafından inşa edilen salon çok sayıda yeni sanat akımı (art nouveau) oymasına ve heykeltıraş Ludwig Vierthaler’in pelikanları ön plana çıkaran, sanatsal biçimde işlenmiş çinilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Salon gerçekten benzersiz bir ışıkla bezenmektedir: zengin şekilde renklendirilmiş vitraylar modern sanat öncüsü, bu alana ihtişam katan Adolf Hölzel tarafından 1932 yılında eklenmiştir. Ek olarak, Pelikan arşivi markanın neredeyse 180 yıllık tarihinden kayda değer zenginlikleri ön plana çıkarmaktadır.

Üçüncü bölüm olan “Etkinlikler” altında ise düzenli olarak konukların heyecanlı programları yalnızca duyup görmekle kalmayacağı, aynı zamanda katılacağı etkinlikler düzenlenecek. Bunlara ek olarak Pelikan TintenTurm çevresinde düzenlenen turlar da mevcuttur.