Fine Writing Newsletter 01/2019

Fine Writing Newsletter 01/2019

 

Bu yıl çok önemli bir gelişmenin daha yıl dönümünü kutluyoruz: Piston mekanizmasının 90. yılı!

Pelikan çığır açan bir buluş ile yüksek kaliteli yazı gereçleri gelişiminde bir dönüm noktası oluşturmuştur. Hatıra yazı gerecimiz “Herzstück 1929” sıra dışı teknik başarımıza saygı niteliğindedir ve yüksek kalite standartlarımızı sürdürdüğümüzün ne kadar doğru olduğunu bir kez daha gösterir.

LIMITED EDITION
“Herzstück 1929”

Daha fazla ayrıntı sevdasıyla “Herzstück* 1929”, 1920’lerin orijinalini de takdirle anar: Şeffaf pencere, kıvrımlı gaga şeklindeki Pelikan tokası, tarihi Pelikan logosunun bulunduğu kapak ve tutamağın şekli ile ayrıntısı devrim niteliğindeki Pelikan dolma kalemin belirgin özellikleridir.

Hatıra kaleminin öne çıkan noktası, kalem gövdesinin uzunluğu boyunca devam eden büyük penceredir. Bu kalemde tarihi Pelikan dolma kalemindeki gibi yalnızca mürekkebin seviyesinin değil pistonun kendisinin de görünmesini sağlayan büyüleyici tasarım söz konusudur. Böylece mürekkep kalemin içine çekildiğinde piston mekanizmasının çalışma şeklini görmek mümkündür. Piston altın kaplamalı ve tarihi patent numarasıyla etiketlenmiş şekilde sunulur.

Orijinalinin anısına bu özel seride tarihi patent numarasının son üç rakamı olan 462 parça bulunur. Tam patent numarası yaldızlı pistonun üzerine işlenirken dünya çapındaki 462 parçalık serinin kendi numarası ise her bir kalemin tutamak halkasına bezenmiştir. Bu rakam ender güzelliklerin eşsizliği için bir kanıttır.

Yüksek kaliteli siyah sunum kutusunun diğerlerinden farklı kılan bir özelliği vardır: Kutu açıldığı zaman içerisindeki platform özel kaldırma sürecinin parçasını oluşturan iki bant tarafından yükseltilir. Böylece zarif “Herzstück 1929” en iyi açıdan sunulur. Bunun yanında özel bir etiket taşıyan Royal Blue Pelikan Ink 4001 mürekkep şişesi bulunur. Mekanik işleyiş dikkatlice düşünülmüş sunumun temsilcisidir.

PİSTON MEKANİZMASI - ALMAN EL YAPIMI

Pelikan piston dolum mekanizması her piston dolma kalemin çekirdeğini oluşturur. Yüksek kaliteli münferit parçalardan oluşan kalem, Alman yapımı olarak Peine’deki fabrikamızda titizlikle ve el işçiliğiyle üretilir. En ince ayrıntısına kadar mükemmellik örneğidir.

Pelikan pistonlu dolma kalemlerin hassas mekanizmasını birleştirmek için tecrübenin yanında doğru yetenek ve kabiliyet de gereklidir. Yüksek kaliteli yazı gereçlerinin dolumu için de el emeği gerekir.

Peki, bu mekanizma tam olarak nasıl çalışır? Basitçe ifade etmek gerekirse üç mürekkep kabına tutulur ve mürekkep dolma kalemin arka tarafındaki tutamak çevrilerek mürekkep haznesine çekilir. Daha teknik terimlerle açıklarsak dolma kalemin içindeki iki farklı vida dişi, milin tutamaktan daha hızlı hareket etmesini sağlar. Piston hareketinin yarattığı negatif baskı mürekkebi dolma kalemin içine çeker.

Edelstein® Ink Collection
Ink of The Year 2019 – Star Ruby

Yılın yeni Edelstein mürekkep rengi “Star Ruby” daha parlak daha iç ısıtan bir manzara sergiliyor. 1.200’den fazla mürekkep fikri arasında kazanan serinin bir parçası olan bordo-pembe rengi model parlaklığıyla adeta büyülüyor. İçinde parlak kristaller barındıran “star ruby” cevheri bu modelin ilham kaynağı. Mürekkebe ismini veren parlak bordo-kırmızımsı pembe rengi. Kullanmaya yeni başlayanların ve Edelstein mürekkep renklerine zaten aşina olan profesyonellerin tamamı için unutulmaması gereken bir nokta vardır: Edelstein mürekkep koleksiyonunun bütün tonları ekstra pürüzsüz yazmayı sağlayan özel bir bileşen içerir.

SPECIAL EDITION
M101N Grey-Blue

Pelikan, M101N Grey-Blue ürünü ile başarılı ve tarihi M101N serisine yeni bir model ekliyor. Bu dolma kalem teknik olarak M101N modelini esas alır. Gri ve mavi renklerinde seçilen renk deseni 1930’ların tarihi modelini anımsatır. Gövde tipik Pelikan selüloz asetatından, benzersiz bir kalıpta üretilir.

Kapağı, ön yüzü ve tutamağı kullanım boyunca kendiliğinden parlayan yüksek kaliteli reçineden yapılmıştır. Pelikan için gelenekselleşen gaga şeklindeki toka ve süsleyici halkalar paladyum ile kaplanmıştır. Tamamen rodyum kaplamalı 14 karat altın uç ile birlikte bu kaplama özel seriye zarif bir gümüş görünüm kazandırır.

Bu model göz alıcı hediye kutusu ve bir şişe royal mavi mürekkep ile gelir. Her ikisi de Pelikan markasını seven herkes için seti güzel bir hediye haline getiren özel tarihi motiflere sahiptir.