Fire

truehttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255909./firehttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255909./firetr_TRFiretrueFireexclusive-text-background

Fire

“Medeniyetin Kazanımları” serisinin üçüncü dolmakalemi, ateşin insan kullanımına amade hale getirilmesini anmakta. Daha önceki iki seri "Evolution of Script" (2007) ve "Calculation of Times" (2008) konularındaydı.

Bu serinin en belirgin motifi ateş dolu bir kap. Tarih bize, eski zamanlarda atalarımızın ateşi “yakalayabilmek” için bir şimşeğin çakmasını beklediklerini söyler. Sıcaklık veren, vahşi hayvanları uzak tutan ve yemek hazırlamaya yardımcı olan ateşi hazırda tutmak için, hayvan kafataslarının içini yağla doldurup yakarlardı. Bugün ise ateş bize sadece bir kibrit ötede. İşte, medeniyetin bu kazanımını anmak için, kalemlerimizin tokalarında, özel olarak tasarlanmış uçlarında ve kapaklarında bir tas içindeki ateş figürü resmedildi.

Bu kalemlerin gövdeleri pirinçten yapıldı ve bir kaç defa, parlak kırmızı lake ile kaplandı. Gövdede resmedilen her bir alev önce lazerlendi, sonra da 24 ayar altınla kaplandı. Beş tane hakiki topaz (sarı yakut) ile bu alevlere ışıltıları verildi. Ucu 18 ayar/750 altından olup, uç kısmında iridyum parçası bulunmakta. Bu Sınırlı Sayı Serisinin F, M ve B genişliklerinde uçları mevcut.

Atalarımız odun yakarken, yaşamı sürdürmek için çok gerekli olan 500oC’in üzerinde közler elde etmeyi öğrendiler. Sınırlı Sayı "Fire" serisi bu kazanıma adandı ve sayısı dünya genelinde 500 ile sınırlandı ve senenin en sıcak ayında, Ağustos 2010’da beğeniye sunuldu.

Sınırlı Sayı Ateş Serisi, içinde serinin teması ve dolmakalemin ince detayları hakkında zevkli bilgilerin olduğu bir kitapçığın da olduğu, zarif, kırmızı bir kutuda gelmektedir.

"Fire" dolma kalemi 2010 yılında sınırlı sayıda ve 500 adet üretildi.

Daha fazla bilgi

Güzel yazı haber bültenine abone olun

Pelikan güzel yazı ürünleri ile ilgili bütün yeniliklerden haberdar etmemizi ister misiniz?

Çok kolay! Aşağıdaki bültenimize abone olun, haberleri ve olayları size bilgilendireceğiz.

Eposta adresiniz sadece bültenler için kullanılacak ve herhangi bir üçüncü kişi/kurum ile paylaşılmayacaktır.