Maki-e Maiko in Kyoto

truehttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255919./maki-e-maiko-in-kyotohttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255919./maki-e-maiko-in-kyototr_TRMaki-e Maiko in KyototrueMaki-e Maiko in Kyotoexclusive-text-background
Ürün tanıtım
Bilgiler ve rakamlar

Maiko in Kyoto

MS. 794’te, Japon İmparatoru Kammu, Japonya’nın başkentinin kendisinin Kyoto olarak adlandırdığı şehre nakledildiğini ilan etmişti. Burası ihtişamlı bir hanedana olduğu kadar, sıradan halka da refah ve huzur içinde bir hayat sunan bir şehirdi. 12. Yüzyılın sonunda, Kyoto Japonya’nın ticaret ve sanayi merkezi haline geldi. Yaklaşıkyedi yüzyıllık bir refah ortamının ardından Kyoto, Meiji İmparatoru başkent Tokyo’ya taşınınca, yepyeni modern bir şehir olarak yeniden doğdu. Bugün Kyoto, 1.5 milyonluk nüfusu ile Japonya’nın altıncı en büyük şehridir. Çok uzun bir geçmişe sahip olan Kyoto, çok sayıdaki tapınak ve kutsal mabedleri ve birçok tarihi mekanlarıyla en cazip turistik yerlerden biri olmuştur.

Bir Maiko, resim, sanat ve müşteriye nezaketle hizmet etme alanlarında eğitim alan genç bayandır. Eski günlerde kızlar Maiko’luğa 9-12 yaşları arasındayken başlarlardı, ama bu yaş limiti zamanla liseyi bitirme yaşına kadar yükseldi. Genç ve yamak statüsünde olan bir Maiko, bekar bayanlara özel, omuzlardan uzunluğu ayarlanıp dikilen uzun kollu bir kimono giyer. Yüksek topukları yuvarlatılmış, çok parlak tahta ayakkabıları ve salınıverilmiş kuşağı ile bir Maiko’nun genç Japon kadınları için bir güzellik timsali olduğu söylenir.

Pelikan’ın “Kyoto’daki Maiko” temalı Maki-e dolmakalemi üzerinde, Japonya’nın eski başkenti Kyoto’nun sembollerinden biri olan zarif bir Maiko, geri planda beş katlı bir bir Kyoto Pagodasının önünde, yukarıdan dökülen kiraz çiçeklerinin altında, taş bir kaldırım üstünde durur şekilde resmedildi.

Maki-e bir Japon lake boyama sanatıdır ve zarif güzelliği ve sanatsal inceliği ile ünlüdür. Maki-e kelimesi terim olarak, desenin üzerine altın veya gümüş tozu serpildiği için, “serpme resim” olarak dilimize çevrilebilir. Bu işleme sanatında, bir çok katman halinde ve defalarca cilalanan nadir bulunan Japon lakesi Uruşi kullanılmakta. Önce istenen desen yüzeye renkli lake ile çizilir. Daha sonra desenin üzerine bir kaç katman halinde lake serpilir. Buna Togidaşi-Maki-e tekniği denilir.

Bu teknikte sanatçı lakeye ayrıca kömür tozu ve altın tozu da katarak, desenin kabartılarak resmedilmesini sağlayabilir. Elinizi kalemin yüzeyinde gezdirdiğinizde bu farkı farkedeceksiniz. Bu tekniğe ise Taka-Maki-e tekniği denir.

Pelikan’ın “Kyoto’daki Maiko” dolmakalem modeli için bu her iki teknik birbirleriyle tam bir uyum halinde birleştirildi. Pelikan’ın bu dolmakalemi Japonya’nın, geleneksel Japon sanatları ile ünlü tarihi mekanı Kaga’da üretildi.

Pelikan, o sıralar yeni bir dolmakalem dolum sistemi olan piston mekanizmasının patentini ilk defa 1929’da tescil ettirmişti. Daha da ustalaştırılarak çok daha hassas hale getirilen bu teknik, bugün hala Pelikan dolmakalemlerinde kullanılmakta. Pelikan’ın “Kyoto’daki Maiko” modeli kalemlerin her biri, rodyumla ince ve zarif bir şekilde işlenmiş 18 ayar altın uçlarıyla, birer şaheser. Her bir kalemin tepesine, Pelikan logosu, sınırlı sayı seri numarası ve sanatçısının imzası, Maki-e tekniği kullanılarak elle işlendi.

Yıllar boyunca elde edilen ve gittikçe daha da mükemmelleşen yüksek elişçiliğinin nadide bir ürünü olan bu Souveran 1000 model dolmakalem Almanya’da üretildi, süslemeleri ise Japonya’da işlendi. Böylece beklenenin çok üstünde, mükemmel işlenmiş bir eser ortaya çıktı. İşin içine adeta biraz büyü katıldı…

Bu dolmakalem seti, Paulownia ağacından yapılmış geleneksel bir Japon hediye kutusu içinde yanyana sunulmakta.

“Kyoto’daki Maiko” dolmakalemi, dünya genelinde sadece 88 tane olacak şekilde 2010 yılında, Pelikan tarafından beğeniye sunuldu.

 

Daha fazla bilgi

Güzel yazı haber bültenine abone olun

Pelikan güzel yazı ürünleri ile ilgili bütün yeniliklerden haberdar etmemizi ister misiniz?

Çok kolay! Aşağıdaki bültenimize abone olun, haberleri ve olayları size bilgilendireceğiz.

Eposta adresiniz sadece bültenler için kullanılacak ve herhangi bir üçüncü kişi/kurum ile paylaşılmayacaktır.