Maki-e Renjishi

truehttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255920./maki-e-renjishihttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255920./maki-e-renjishitr_TRMaki-e RenjishitrueMaki-e Renjishiexclusive-text-background
Ürün tanıtım
Bilgiler ve rakamlar

Renjishi

Japon halk tiyatrosu Kabuki’nin, Edo döneminin başlangıcına denk gelen 1603 yılında Kitano Tenmangu’daki Izumonu Okuni’nin tiyatro gösterileriyle başladığı söylenmektedir. Bu gösteriler zamanla Kyoto’da yaygınlaşıp ve son 400 yılda yerleşik hale gelen Kabuki Japonların, geleneksel sanatları içinde gurur duydukları bir gösteri sanatıdır. Son zamanlarda Kabuki yurtdışında da sık sık sergilenmeye ve popüler olmaya başlamıştır.

Mokuami Kawatake tarafından yazılmış olan Rencişi, çocuklarının hepsini derin bir vadiye atan ve sadece o vadiden çıkmayı başarabilenleri yetiştirmeyi kafasına koyan bir babanın hikayesi. Bu hikayenin Kabuki dansını temsil ettiği temaları içerir ve gerçek bir baba ve oğul tarafından oynandığında seyircileri cidden çok duygulandırır.

“Rencişi” dolmakaleminin üzerinde, beyaz saçlı baba ile kızıl saçlı oğulun mükemmel bir uyumla çılgınca dansettikleri bu gösteri resmedildi.

Maki-e bir Japon lake eşya boyama sanatıdır ve Rencişi’yi resmetmek için işte bu teknik kullanıldı. Maki-e tekniğinde desenler, özel fırça kullanılarak lake ile çizilir. Daha sonra oyulmuş desenin üzerine altın varak, altın ve gümüş tozu iyice yedirilir. Bu ince ve çok zaman alan işlem, desenlere tam bir derinlik kazandırmak için defalarca tekrarlanır.

Pelikan, o sıralar yeni bir dolmakalem dolum sistemi olan piston mekanizmasının patentini ilk defa 1929’da tescil ettirmişti. Daha da ustalaştırılarak çok daha hassas hale getirilen bu teknik, bugün hala Pelikan dolmakalemlerinde kullanılmakta. Pelikan’ın “Rencişi” modelinin her biri, rodyumla ince ve zarif bir şekilde işlenmiş 18 ayar altın uçlarıyla, birer şaheser. Her bir kalemin tepesine, Pelikan logosu, sınırlı sayı seri numarası ve sanatçısının imzası, Maki-e tekniği kullanılarak elle işlendi.

Yıllar boyunca elde edilen ve gittikçe daha da mükemmelleşen yüksek elişçiliğinin nadide bir ürünü olan bu Souveran 1000 model dolmakalem Almanya’da üretildi, süslemeleri ise Japonya’da işlendi. Böylece beklenenin çok üstünde, mükemmel işlenmiş bir eser ortaya çıktı. İşin içine adeta biraz büyü katıldı…

Bu dolmakalem seti, Paulownia ağacından yapılmış geleneksel bir Japon hediye kutusu içinde yanyana sunulmakta.

“Mubyo” ve “Takara-zukuşi” dolmakalem seti, dünya genelinde sadece 60 tane olacak şekilde 2002 yılında, Pelikan tarafından beğeniye sunuldu

 

Daha fazla bilgi

Güzel yazı haber bültenine abone olun

Pelikan güzel yazı ürünleri ile ilgili bütün yeniliklerden haberdar etmemizi ister misiniz?

Çok kolay! Aşağıdaki bültenimize abone olun, haberleri ve olayları size bilgilendireceğiz.

Eposta adresiniz sadece bültenler için kullanılacak ve herhangi bir üçüncü kişi/kurum ile paylaşılmayacaktır.