Maki-e Sea World

truehttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255921./maki-e-sea-worldhttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255921./maki-e-sea-worldtr_TRMaki-e Sea WorldtrueMaki-e Sea Worldexclusive-text-background
Ürün tanıtım
Bilgiler ve rakamlar

Sea World

Gezegenimiz 360 milyon kilometrekare su ile kaplıdır. Okyanusların tarihi dünyanın kendisi kadar eskidir ve gezegenimizdeki her hayat su ile başlamıştır. Tüm bunlar yaklaşık 4.6 milyon yıl önce başlamıştı.

Bu dolmakalem üzerindeki motifler işte bu tarihi resmediyor. Bu kalemin ana teması uzun ömrün sembolü olan, etrafı çok sayıda balıkla çevrelenen bir su kaplumbağası. Bu kalem, zarif bir sedef kakma tekniği kullanılarak üretildi.

Maki-e bir Japon lake boyama sanatıdır ve zarif güzelliği ve sanatsal inceliği ile ünlüdür. Maki-e kelimesi terim olarak, desenin üzerine altın veya gümüş tozu serpildiği için, “serpme resim” olarak dilimize çevrilebilir. Bu işleme sanatında, bir çok katman halinde ve defalarca cilalanan nadir bulunan Japon lakesi Uruşi kullanılmakta. Önce istenen desen yüzeye renkli lake ile çizilir. Daha sonra desenin üzerine bir kaç katman halinde lake serpilir. Buna Togidaşi-Maki-e tekniği denilir. Bu teknikte sanatçı lakeye ayrıca kömür tozu ve altın tozu da katarak, desenin kabartılarak resmedilmesini de sağlayabilir. Elinizi kalemin yüzeyinde gezdirdiğinizde bu farkı farkedeceksiniz. Bu tekniğe ise Taka-Maki-e tekniği denir.

Pelikan’ın “Denizler Alemi” dolmakalem modeli için Maki-e sanatçımız işte bu iki tekniği güzel bir uyum içinde birleştirdi.

Pelikan, o sıralar yeni bir dolmakalem dolum sistemi olan piston mekanizmasının patentini ilk defa 1929’da tescil ettirmişti. Daha da ustalaştırılarak çok daha hassas hale getirilen bu teknik, bugün hala Pelikan dolmakalemlerinde kullanılmakta. Pelikan’ın “Denizler Alemi” modelinin her biri, rodyumla ince ve zarif bir şekilde işlenmiş 18 ayar altın uçlarıyla, birer şaheser. Her bir kalemin tepesine, Pelikan logosu, sınırlı sayı seri numarası ve sanatçısının imzası, Maki-e tekniği kullanılarak elle işlendi.

Yıllar boyunca elde edilen ve gittikçe daha da mükemmelleşen yüksek elişçiliğinin nadide bir ürünü olan bu Souveran 1000 model dolmakalem Almanya’da üretildi, süslemeleri ise Japonya’da işlendi. Böylece beklenenin çok üstünde, mükemmel işlenmiş bir eser ortaya çıktı. İşin içine adeta biraz büyü katıldı…

Bu dolmakalem seti, Paulownia ağacından yapılmış geleneksel bir Japon hediye kutusu içinde yanyana sunulmakta.

“Denizler Alemi” dolmakalem seti, dünya genelinde sadece 88 tane olacak şekilde 2009 yılında, Pelikan tarafından beğeniye sunuldu.

 

Daha fazla bilgi

Güzel yazı haber bültenine abone olun

Pelikan güzel yazı ürünleri ile ilgili bütün yeniliklerden haberdar etmemizi ister misiniz?

Çok kolay! Aşağıdaki bültenimize abone olun, haberleri ve olayları size bilgilendireceğiz.

Eposta adresiniz sadece bültenler için kullanılacak ve herhangi bir üçüncü kişi/kurum ile paylaşılmayacaktır.