Maki-e Fuji & Cranes

truehttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255926./maki-e-fuji-and-craneshttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255926./maki-e-fuji-and-cranestr_TRMaki-e Fuji & CranestrueMaki-e Fuji & Cranesexclusive-text-background
Ürün tanıtım
Bilgiler ve rakamlar

Fuji & Cranes

Üzerine Japonya’nın ünlü sembolleri olan Fuji dağı ve turnaların işlendiği, Pelikan’ın Maki-e “Fuji Dağı veTurnalar” dolmakalemi ile, Pelikan 174 yıllık muhteşem Alman el işçiliği ile saygın ve geleneksel Japon Maki-e teknikleri çok zarif bir birliktelik sunuyorlar.

Ünlü bir Maki-e sanatçısı, uzun hayat ve iyi talihin çok sevilen sembolleri olan turnaların o çok zarif uçuşlarını, kutsal Fujii dağının yanında, hafif puslu bulutların arasından,fonda görülen enfes kiraz çiçekleri önünde resmetti.

Tarihte Japon hükümdarlarının güçlerinin bir işareti olarak ve sadece onlara özgü olarak kullanılmış olan Maki-e tekniğini kullanarak ustamız, her bir kalemin tepesine pelikan logosunu, gövdesine ise kalemin sınırlı sayı numarasını ve kendi imzasını eliyle işledi.

Maki-e Japon lake boyama sanatıdır. Zerafeti ve sanatsal değerinin yüksekliği ile bilinir. Kelime anlamı olarak Maki-e “serpiştirilmiş resim“ demektir. Çünkü bu resim tekniğinde desenin üzerine, makizutsu veya Kebo fırçası kullanılarak, altın veya gümüş serpiştirilir.

Maki-e tekniği Japon tarihine, Heyan Döneminden(794-1185) bu yana kazınmış, en parlak günlerini ise Edo Döneminde (1603-1868) görmüştür.

Bu işlem için, nadir bulunan Japon lakesi Uruşi kullanılarak eser birkaç katman halinde kaplanarak cilalanır. Daha sonra eserin üzerine renkli lake ile desen çizilir. Daha sonra bu desen üzerine bir çok katman halinde lake serpilir. Buna Togidaşi-Maki-e tekniği denir.

Sanatçı ayrıca odun kömürü tozu ile altın tozunu lakeye karıştırarak desenin işlemelerine kabartmalar ekleyebilir. Bu desenin üzerinde elinizi gezdirdiğinizde farkı hissedersiniz. Bu tekniğe ise Taka-Maki-e denir.

İşte bu her iki tekniği, Maki-e sanatçımız, Pelikan’ın “Fuji Dağı ve Turnalar” dolmakaleminde çok hoş bir zerafet içinde birleştirdi.

Maki-e Fuji & Cranes dolma kalemi o kadar ilgi gördü ki 3 hafta içerisinde hepsi satıldı.

 

Daha fazla bilgi

 

Güzel yazı haber bültenine abone olun

Pelikan güzel yazı ürünleri ile ilgili bütün yeniliklerden haberdar etmemizi ister misiniz?

Çok kolay! Aşağıdaki bültenimize abone olun, haberleri ve olayları size bilgilendireceğiz.

Eposta adresiniz sadece bültenler için kullanılacak ve herhangi bir üçüncü kişi/kurum ile paylaşılmayacaktır.