Maki-e Dragon and Phoenix

truehttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255928./maki-e-dragon-and-phoenixhttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255928./maki-e-dragon-and-phoenixtr_TRMaki-e Dragon & PhoenixtrueMaki-e Dragon and Phoenixexclusive-text-background
Ürün tanıtım
Bilgiler ve rakamlar

Dragon and Phoenix

Ejderha ve anka kuşu, Çin mitolojisinde bahsi geçen en önemli yaratıklardır ve bir çok efsane ve halk edebiyatı hep bunların etrafında gelişir. Çin ejderhası, Batıda betimlenen ejderhalardan farklı olarak, yumuşak huylu ve iyi kalplidir. Olağanüstü bir yaratık olduğundan, bir tırtıl kadar küçülebilme veya yeryüzü ile gökyüzü arasını kaplayacak kadar da şişebilme kabiliyetine sahiptir.

Sonradan herkes tarafından barış ve refahın bir sembolü olarak kabul edilen anka kuşu ilk kez M.Ö. 2600lerde ortaya çıkmıştır. Efsaneye göre bu ilginç yaratık hep gözden ırak durur ve sadece uygun sebepler oluştuğunda görünür. Bu nedenle anka kuşu huzurlu bir idareyi ve başarılı bir hükümdarı yücelten bir göstergedir.

Tarihte, ejderha sembolünü taşıma ayrıcalığı sadece Çin İmparatoru'na ait bir hak iken, anka kuşu ise Çin İmparatoriçelerinin kıyafetlerinin ana desenini oluşturuyordu. Bu hayali yaratıkların ruhu bugün Çin kültüründe hala yaşatılmaktadır. Çinliler yüzyıllar boyunca tüm dünyaya dağılmış olmalarına rağmen, gelenek ve tarihlerinin bir zenginliği olan bu güçlü ve mistik sembollere hala sıkıca bağlıdırlar.

Maki-e, Japonların dekoratif lake eşya yapmak için kullandıkları özel bir tekniktir. İşte bu tekniği bu seride, ejderha ve anka kuşunu resmetmek için kullandık. Maki-e tekniğinde desenler, özel fırça kullanılarak lake ile çizilir. Daha sonra oyulmuş desenin üzerine altın varak, altın ve gümüş tozu iyice yedirilir. Bu ince ve çok zaman alan işlem, desenlere tam bir derinlik kazandırmak için defalarca tekrarlanır.

Pelikan, o sıralar yeni bir dolmakalem dolum sistemi olan piston mekanizmasının patentini ilk defa 1929’da tescil ettirmişti. Daha da ustalaştırılarak çok daha hassas hale getirilen bu teknik, bugün hala Pelikan dolmakalemlerinde kullanılmakta. Pelikan’ın “Ejderha ve Anka Kuşu” serisinin her biri, rodyumla ince ve zarif bir şekilde işlenmiş 18 ayar altın uçlarıyla, tam bir şaheser. Her bir kalemin tepesine, Pelikan logosu, sınırlı sayı seri numarası ve sanatçısının imzası, Maki-e tekniği kullanılarak elle işlendi.

Yıllar boyunca elde edilen ve gittikçe daha da mükemmelleşen yüksek elişçiliğinin nadide bir ürünü olan Souveran 1000 model dolmakalemi Almanya’da üretildi, süslemeleri ise Japonya’da işlendi. Böylece beklenenin çok üstünde, mükemmel işlenmiş bir eser ortaya çıktı. İşin içine adeta biraz büyü katıldı…

Bu dolmakalem seti, Paulownia ağacından yapılmış geleneksel bir Japon hediye kutusu içinde yanyana sunulmakta.

“Ejderha ve Anka Kuşu” 2005 yılında beğeniye sunuldu. Pelikan’ın satışa sunduğu bu dolmakalemlerden dünya genelinde sadece 88 tane mevcut.

 

Daha fazla bilgi

Güzel yazı haber bültenine abone olun

Pelikan güzel yazı ürünleri ile ilgili bütün yeniliklerden haberdar etmemizi ister misiniz?

Çok kolay! Aşağıdaki bültenimize abone olun, haberleri ve olayları size bilgilendireceğiz.

Eposta adresiniz sadece bültenler için kullanılacak ve herhangi bir üçüncü kişi/kurum ile paylaşılmayacaktır.