Maki-e Heavenly Maidens of Dunhuang

truehttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255930./maki-e-heavenly-maidens-of-dunhuanghttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255930./maki-e-heavenly-maidens-of-dunhuangtr_TRMaki-e Heavenly Maidens of DunhuangtrueMaki-e Heavenly Maidens of Dunhuangexclusive-text-background
Ürün tanıtım
Bilgiler ve rakamlar

Heavenly Maidens of Dunhuang

Dunhuang, Hexi bölgesinin, Han İmparatoru Wu tarafından MÖ. 111’de kurulan, dört eyaletinden biridir. Bu eyalet, imparatorluğu batıdan gelen işgalcilere karşı savunmada kullanılan askeri bir karakol olarak, önemli bir rol oynamıştı. İmparatorluğun gücü bu bölgede zayıflayınca, Dunhuang bir süre yabancıların egemenliğinde kaldı. Uzun tarihi boyunca Dunhuang, bir çok defa yükseliş ve düşüşler yaşadı.

Zaman içinde durmadan değişen idareciler tarafından yönetilse de Dunhuang, Batı ve Doğu halklarının buluştuğu ve getirdikleri kültürlerin kaynaşıp geliştiği İpek Yolu üzerinde, önemli bir kavşak noktası olarak çok uzun yıllar hizmet verdi. Budist kültürü de buraya getirilen bu kültürlerden biriydi ve bu kültür kendini ünlü şahsiyetler ve onların duvarlara çizilen resimleri ve Budist betimlemeleri şeklinde kendini gösterdi.

Pelikan’ın "Dunhuang Perileri" modeli dolmakalemlerinde, 1000 yılı aşkın geçmişi olan duvar resimlerinden ilham alındı. Masum ve zarif görünümleriyle, narin havalandırılmış uzun elbiseleri içinde dans eden bu periler, ruhlarının özgürlüğünü ifade eden renkli kemerler takarlar ve müzik enstrümanları çalarlardı. Bu periler en yüksek seviyede iyiliği, doğruluğu ve güzelliği temsil ediyorlardı. Eski insanlar bu perilerin iyi şans sembolü olduklarına inanırlardı. İşte “Dunhuang’ın Perileri” modelimiz, her zaman varolacak olan Dunhuang kültürünün bu temasından esinlenilerek oluşturuldu.

Maki-e bir Japon lake eşya boyama sanatıdır ve Dunhuang Perilerini resmetmek için işte bu teknik kullanıldı. Maki-e tekniğinde desenler, özel fırça kullanılarak lake ile çizilir. Daha sonra oyulmuş desenin üzerine altın varak, altın ve gümüş tozu iyice yedirilir. Bu ince ve çok zaman alan işlem, desenlere tam bir derinlik kazandırmak için defalarca tekrarlanır.

Pelikan, o sıralar yeni bir dolmakalem dolum sistemi olan piston mekanizmasının patentini ilk defa 1929’da tescil ettirmişti. Daha da ustalaştırılarak çok daha hassas hale getirilen bu teknik, bugün hala Pelikan dolmakalemlerinde kullanılmakta. Pelikan’ın “Dunhuang Perileri” modellerinin her biri, rodyumla ince ve zarif bir şekilde işlenmiş 18 ayar altın uçlarıyla, tam bir şaheser. Her bir kalemin tepesine, Pelikan logosu, sınırlı sayı seri numarası ve sanatçısının imzası, Maki-e tekniği kullanılarak elle işlendi.

Yıllar boyunca elde edilen ve gittikçe daha da mükemmelleşen yüksek elişçiliğinin nadide bir ürünü olan bu Souveran 1000 model dolmakalem Almanya’da üretildi, süslemeleri ise Japonya’da işlendi. Böylece beklenenin çok üstünde, mükemmel işlenmiş bir eser ortaya çıktı. İşin içine adeta biraz büyü katıldı…

Bu dolmakalem seti, Paulownia ağacından yapılmış geleneksel bir Japon hediye kutusu içinde yanyana sunulmakta.

“Dunhuang’ın Perileri” modeli, Pelikan tarafından 2007 yılında, dünya genelinde sadece 88 tane olacak şekilde beğeniye sunuldu.

 

Daha fazla bilgi

Güzel yazı haber bültenine abone olun

Pelikan güzel yazı ürünleri ile ilgili bütün yeniliklerden haberdar etmemizi ister misiniz?

Çok kolay! Aşağıdaki bültenimize abone olun, haberleri ve olayları size bilgilendireceğiz.

Eposta adresiniz sadece bültenler için kullanılacak ve herhangi bir üçüncü kişi/kurum ile paylaşılmayacaktır.