Maki-e Hikaru Genji & Genji Aoi no ue

Maki-e Genji Aoi no ue & Hikaru Genji Seti

 Maki-e Genji Aoi no ue & Hikaru Genji Seti
Ürün tanıtım
Bilgiler ve rakamlar

Genji

“Genji’nin Hikayesi” Japonya’nın 1000 yıl önce yazılmış en eski romanıdır. Pelikan’ın “Genji” dolmakalem setinin bir kaleminin üzerinde, bu romanın “Hikaru Genji” adındaki erkek kahramanı, diğer dolmakalemin üzerinde ise “Aoi no Ue” adındaki kadın kahramanı resmedildi.

Erkek kahramanın resmedildiği kalem, bu çok eski romanın ana temaları olan bulutlar, tekerlekler ve hatmi çiçeğiyle süslendi. Kadın kahramanın resmedildiği kalemin üzeri ise tütsü ve üzüm asması ile dekore edildi.

Maki-e bir Japon lake eşya boyama sanatıdır ve Genji hikayesini resmetmek için işte bu teknik kullanıldı. Maki-e tekniğinde desenler, özel fırça kullanılarak lake ile çizilir. Daha sonra oyulmuş desenin üzerine altın varak, altın ve gümüş tozu iyice yedirilir. Bu ince ve çok zaman alan işlem, desenlere tam bir derinlik kazandırmak için defalarca tekrarlanır.

Pelikan, o sıralar yeni bir dolmakalem dolum sistemi olan piston mekanizmasının patentini ilk defa 1929’da tescil ettirmişti. Daha da ustalaştırılarak çok daha hassas hale getirilen bu teknik, bugün hala Pelikan dolmakalemlerinde kullanılmakta. Pelikan’ın “Genji” setindeki kalemlerin her biri, rodyumla ince ve zarif bir şekilde işlenmiş 18 ayar altın uçlarıyla, birer şaheserler. Her bir kalemin tepesine, Pelikan logosu, sınırlı sayı seri numarası ve sanatçısının imzası, Maki-e tekniği kullanılarak elle işlendi.

Yıllar boyunca elde edilen ve gittikçe daha da mükemmelleşen yüksek elişçiliğinin nadide bir ürünü olan bu Souveran 1000 model dolmakalem seti Almanya’da üretildi, süslemeleri ise Japonya’da işlendi. Böylece beklenenin çok üstünde, mükemmel işlenmiş bir eser ortaya çıktı. İşin içine adeta biraz büyü katıldı…

Bu dolmakalem seti, Paulownia ağacından yapılmış geleneksel bir Japon hediye kutusu içinde yanyana sunulmakta.

“Genji” dolmakalem seti 2002 yılında, dünya genelinde sadece 60 tane olacak şekilde, Pelikan tarafından beğeniye sunuldu.

 

Daha fazla bilgi

Güzel yazı haber bültenine abone olun

Pelikan güzel yazı ürünleri ile ilgili bütün yeniliklerden haberdar etmemizi ister misiniz?

Çok kolay! Aşağıdaki bültenimize abone olun, haberleri ve olayları size bilgilendireceğiz.

Eposta adresiniz sadece bültenler için kullanılacak ve herhangi bir üçüncü kişi/kurum ile paylaşılmayacaktır.