Maki-e Mubyo & Takara-zukushi

Maki-e Mubyo & Takara-zukushi Seti

 Maki-e Mubyo & Takara-zukushi Seti
Ürün tanıtım
Bilgiler ve rakamlar

Mubyo & Takara-zukushi

Bu sette, insanın iki şeye olan arzusu betimlendi –Japonca “Mubyo” olarak isimlendirilen sağlık ve Japoncası “Takara-zukuşi” olan maddi refah.

“Mubyo” dolma kaleminin üzerinde su kabağından yapılmış altı tas resmedildi. Japon efsanesine göre, su kabağının tanrı evi olduğuna inanılır. Bu nedenle tılsımlı bir nesne olduğuna inanılan su kabağına Japonlarca çok kıymet verilir. Altılı su kabağı tası takımına Japonca hastalıktan beri olmak anlamına gelen “Mubyo” adı verilir. Bundan dolayı, altı su kabağı tasının uzun ve sağlıklı bir ömür için bir sebep olduğuna inanılır.

“Takara-zukuşi” modelinin üzerinde ise bir kaç şekil resmedildi. Bu şekillerin hepsi Japon iyi talih getirdiğine inanılan Kisşo tasarımıyla betimlendi.

Nyoi-hoju: Bu kıymetli küre ile kişinin istekleri gerçekleşir

Hoh-yaku: Hazinelere ulaşmanın anahtarıdır

Uchide-no-Kuzuchi: Kişi ne isterse veren sihirli çekiç

Choji: Bitkisel bir ilaç ve baharat sağlayan, her mevsim yeşil kalan tropik bir ağaç

Yukarıdaki sembollere ek olarak, kalemin üzerine bir Taçibana (mandalina), Tabane-noşi (bir hediyeye takılan bir kese bozuk para), Fundo (geleneksel terazi), Kinçaku (bez kese) ve Makimono (bir rulo ferman) da çizildi. Bu semboller geleneksel Japon kıyafet ve kuşaklarında da sıkça kullanılır.

Maki-e bir Japon lake boyama sanatıdır ve zarif güzelliği ve sanatsal inceliği ile ünlüdür. Maki-e kelimesi terim olarak, desenin üzerine altın veya gümüş tozu serpildiği için, “serpme resim” olarak dilimize çevrilebilir. Bu işleme sanatında, bir çok katman halinde ve defalarca cilalanan nadir bulunan Japon lakesi Uruşi kullanılmakta. Önce istenen desen yüzeye renkli lake ile çizilir. Daha sonra desenin üzerine bir kaç katman halinde lake serpilir. Buna Togidaşi-Maki-e tekniği denilir. Bu teknikte sanatçı lakeye ayrıca kömür tozu ve altın tozu da katarak, desenin kabartılarak resmedilmesini de sağlayabilir. Elinizi kalemin yüzeyinde gezdirdiğinizde bu farkı farkedeceksiniz. Bu tekniğe ise Taka-Maki-e tekniği denir.

Pelikan’ın “Mubyo” ve “Takara-zukuşi” dolmakalem modelleri için, bu her iki teknik birbirleriyle tam bir uyum halinde birleştirilerek kullanıldı. Pelikan’ın bu dolmakalemleri Japonya’nın, geleneksel Japon sanatları ile ünlü tarihi mekanı Kaga’da üretildi.

Pelikan, o sıralar yeni bir dolmakalem dolum sistemi olan piston mekanizmasının patentini ilk defa 1929’da tescil ettirmişti. Daha da ustalaştırılarak çok daha hassas hale getirilen bu teknik, bugün hala Pelikan dolmakalemlerinde kullanılmakta. Pelikan’ın “Mubyo” ve “Takara-zukuşi” modellerinin her biri, rodyumla ince ve zarif bir şekilde işlenmiş 18 ayar altın uçlarıyla, birer şaheserler. Her bir kalemin tepesine, Pelikan logosu, sınırlı sayı seri numarası ve sanatçısının imzası, Maki-e tekniği kullanılarak elle işlendi.

Yıllar boyunca elde edilen ve gittikçe daha da mükemmelleşen yüksek elişçiliğinin nadide bir ürünü olan bu Souveran 1000 model dolmakalem Almanya’da üretildi, süslemeleri ise Japonya’da işlendi. Böylece beklenenin çok üstünde, mükemmel işlenmiş bir eser ortaya çıktı. İşin içine adeta biraz büyü katıldı…

Bu dolmakalem seti, Paulownia ağacından yapılmış geleneksel bir Japon hediye kutusu içinde yanyana sunulmakta.

“Mubyo” ve “Takara-zukuşi” dolmakalem seti, dünya genelinde sadece 60 tane olacak şekilde 2002 yılında, Pelikan tarafından beğeniye sunuldu.

 

Daha fazla bilgi

Güzel yazı haber bültenine abone olun

Pelikan güzel yazı ürünleri ile ilgili bütün yeniliklerden haberdar etmemizi ister misiniz?

Çok kolay! Aşağıdaki bültenimize abone olun, haberleri ve olayları size bilgilendireceğiz.

Eposta adresiniz sadece bültenler için kullanılacak ve herhangi bir üçüncü kişi/kurum ile paylaşılmayacaktır.