Maki-e Karajishi (Chinese Lion)

truehttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255934./maki-e-karajishihttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255934./maki-e-karajishitr_TRMaki-e KarajishitrueMaki-e Karajishi (Chinese Lion)exclusive-text-background
Ürün tanıtım
Bilgiler ve rakamlar

Karajishi (Chinese Lion)

Eski Çin'de kaplanlar, vahşi hayvanların kralı olarak kabul edilirdi, ancak İpek Yolu aracılığıyla aslanlar hakkında söylenenler Çin'e ulaşınca, kaplanların yerini arslanlar aldı. Kralın gücünü temsil etmek ve onu korumak için, hanedan saraylarına arslan heykellerinin konduğu Mısır ve Hindistan'da olduğu gibi, Çin'de de arslanlar kraliyetin en önde gelen simgesi olarak el üstünde tutuluyordu.

Karajişi, 7. Ve 10. Yüzyıllar arasında hüküm sürmüş olan Tang Hanedanlığının Japonya'ya ithal ettiği hayali bir arslan imgesidir. Hem Doğu'da, hem de Batı'da arslanlar, kötülüğü uzak tutan, mutluluğu cezbeden ve neşeyi artıran, çok kıymetli ve şans getirici bir hayvan olarak kabul edilmiştir. Karajişi dolmakalemi üzerinde Maki-e tekniğiyle işlenen iki aslanın ve çeşitli boyutlardaki renkli topların, Japonlara göre, hayallerinizi gerçekleştireceğine ve size neşe ve refah getireceğine inanılır.

Maki-e bir Japon lake eşya boyama sanatıdır ve Karajişi’yi resmetmek için işte bu teknik kullanıldı. Maki-e tekniğinde desenler, özel fırça kullanılarak lake ile çizilir. Daha sonra oyulmuş desenin üzerine altın varak, altın ve gümüş tozu iyice yedirilir. Bu ince ve çok zaman alan işlem, desenlere tam bir derinlik kazandırmak için defalarca tekrarlanır.

Pelikan, o sıralar yeni bir dolmakalem dolum sistemi olan piston mekanizmasının patentini ilk defa 1929’da tescil ettirmişti. Daha da ustalaştırılarak çok daha hassas hale getirilen bu teknik, bugün hala Pelikan dolmakalemlerinde kullanılmakta. Pelikan’ın “Karajişi” setindeki kalemlerin her biri, rodyumla ince ve zarif bir şekilde işlenmiş 18 ayar altın uçlarıyla, birer şaheserler. Her bir kalemin tepesine, Pelikan logosu, sınırlı sayı seri numarası ve sanatçısının imzası, Maki-e tekniği kullanılarak elle işlendi.

Yıllar boyunca elde edilen ve gittikçe daha da mükemmelleşen yüksek elişçiliğinin nadide bir ürünü olan bu Souveran 1000 model dolmakalem Almanya’da üretildi, süslemeleri ise Japonya’da işlendi. Böylece beklenenin çok üstünde, mükemmel işlenmiş bir eser ortaya çıktı. İşin içine adeta biraz büyü katıldı…

Bu dolmakalem seti, Paulownia ağacından yapılmış geleneksel bir Japon hediye kutusu içinde yanyana sunulmakta.

“Karajişi” dolmakalemi, dünya genelinde sadece 88 tane olacak şekilde 2007 yılında, Pelikan tarafından beğeniye sunuldu.

 

Daha fazla bilgi

Güzel yazı haber bültenine abone olun

Pelikan güzel yazı ürünleri ile ilgili bütün yeniliklerden haberdar etmemizi ister misiniz?

Çok kolay! Aşağıdaki bültenimize abone olun, haberleri ve olayları size bilgilendireceğiz.

Eposta adresiniz sadece bültenler için kullanılacak ve herhangi bir üçüncü kişi/kurum ile paylaşılmayacaktır.