Kyokko & Gekko

Kyokko & Gekko Seti

 Kyokko & Gekko Seti
Ürün tanıtım
Bilgiler ve rakamlar

Kyokko & Gekko

“Kyokko” (Güneşışığı) ve “Gekko” (Ayışığı) deniz kabuklarından elde edilen malzemelerden elle yapılmış “Raden” dolmakalemleridir. “Raden”, lake eşya ve ahşap işlerde kullanılan geleneksel bir Japon süsleme sanatıdır.

Kyokko

“Güneş ışığı” anlamına gelen “Kyokko” dolmakalemi, Japon Denizinden elde edilen denizkulaklarından yapıldı. Bu denizkulakları küçük oldukları için, geleneksel Japon süsleme sanatı “Raden” için kullanılan kısmı oldukça sınırlıdır. Ancak bu denizkulağı cinsi, gökkuşağının tüm renklerini yansıtan en renkli sedefe sahiptir.

Bu teknikte, deniz kulağı kabukları yere konularak, sert bir taşla çok ince tabakalar halinde düzleştirilir. Sonra bu tabakalar dar şeritler halinde kesilir ve M800 dolma kaleminin kapak ve gövdesi etrafındaki lake kaplamaya yapıştırılır.

Bu teknikle yapılan Pelikan Kyokko dolmakalemi daha sonra kez daha lake ile kaplandı ve yüzeyi parlatıldı. Pelikan logosu Maki-e tekniğiyle çizildi ve etrafı, uygun renkli denizkulağı kabuğu parçalarıyla süslendi.

Gekko

“Gekko” Japoncada “ayışığı” anlamına gelmekte. Bu dolmakalemin yapımında Avustralya denizkulağı kullanıldı. Bu deniz kulağının boyutu büyük olsa da, kabuğundaki mavi renkli kısım oldukça küçüktür. Dolayısıyla en güzel mavi renkli kısımları seçmek gerekir. Bunun için, deniz kulağı kabukları yere konularak, sert bir taşla çok ince tabakalar halinde düzleştirildi. Sonra bu tabakalar dar şeritler halinde kesildi ve M800 dolma kaleminin kapak ve gövdesi etrafındaki lake kaplamaya yapıştırıldı. Daha sonra kalem bir kez daha lake ile kaplandı ve yüzeyi parlatıldı. Pelikan logosu Maki-e tekniğiyle işlendi ve etrafı, uygun renkli deniz kulağı kabuğu parçalarıyla süslendi.

Pelikan, o sıralar yeni bir dolmakalem dolum sistemi olan piston mekanizmasının patentini ilk defa 1929’da tescil ettirmişti. Daha da ustalaştırılarak çok daha hassas hale getirilen bu teknik, bugün hala Pelikan dolmakalemlerinde kullanılmakta. Pelikan’ın “Kyokko” ve “Gekko” modellerinin her biri, rodyumla ince ve zarif bir şekilde işlenmiş 18 ayar altın uçlarıyla, birer şaheser.

Bu dolmakalem seti, Paulownia ağacından yapılmış geleneksel bir Japon hediye kutusu içinde yanyana sunulmakta.

“Kyokko ve Gekko” dolmakalem seti 2005 yılında, dünya genelinde sadece 200 tane olacak şekilde, Pelikan tarafından beğeniye sunuldu.

 

Daha fazla bilgi

Güzel yazı haber bültenine abone olun

Pelikan güzel yazı ürünleri ile ilgili bütün yeniliklerden haberdar etmemizi ister misiniz?

Çok kolay! Aşağıdaki bültenimize abone olun, haberleri ve olayları size bilgilendireceğiz.

Eposta adresiniz sadece bültenler için kullanılacak ve herhangi bir üçüncü kişi/kurum ile paylaşılmayacaktır.