The Hanging Gardens of Babylon

truehttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255945./the-hanging-gardens-of-babylonhttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255945./the-hanging-gardens-of-babylontr_TRThe Hanging Gardens of BabylontrueThe Hanging Gardens of Babylonexclusive-text-background
Ürün tanıtım
Bilgiler ve rakamlar

The Hanging Gardens of Babylon

Takdirinize sunulan estetik bir görünüme ve teknik bir beceriye

Milattan 600 yıl kadar önce, Kral II. Nebukadnezar, karısı Amitis için bahçeler yaptırmıştı. Bu sayede Kraliçe, Babil’in çöl alanının ortasında yeşillikler içinde bir sarayı olmuştu. Eski yazıtlar bize bu bahçeleri anlatırken, bu muhteşem yapının kademeli taraçalardan yapılmış yeni bir mimaride olduğunu, her bir taraçada egzotik ağaçların, geniş yapraklı bitkilerin, fundalıkların, çiçekler ve kokulu otların yetiştiğini bilrdirmektedir. Bu devasa bahçenin sulanması için, oldukça gelişmiş bir sulama sistemi sayesinde Fırat nehrinden su getiriliyordu. Bu Asma Bahçeler, çok estetik tabii güzelliği yeni gelişmiş teknoloji ile birleştirmiş hakiki bir şaheserdi. Asma Bahçelerin bu özelliğinden esinlenen Pelikan’ın bu dolmakalemi, azami hassas ölçümler ve geleneksel el işçiliği ile sanatsal ve teknik becerinin tüm izlerini üzerinde aksettirmekte. Bu seçkin dolmakalem ile, tarihteki bu mimari harikaya olan takdir duygusunu, üzerinde bu bahçelerin ilk iki taraçasını resmederek ifade ediyor. Kalemin yüzeyinin zemininde, bu taraçaların sütun ve kemerli kubbelerle nasıl desteklendiği resmedilmekte. Taraçalı asma bahçeler kalemin kapağında da eşsiz bir zerafetle betimlenmekte.

Çok eski bir dönemde harap olan ve hakkındaki bilgilere ancak tarihi bilgilerden erişebildiğimiz Babil’in Asma Bahçelerinin, her iki yönden de 120 metre genişliğinde olduğunu ve yükselen merdivenlerle bir piramit gibi bölümlere ayrıldığını biliyoruz. Bu bahçeleri ilk tanımlayan kişinin, M.Ö. 4. Yüzyılda yaşayan Babil rahibi Berossos olduğuna inanılmaktadır. Rahibin eseri yokolmuş, ama MÖ. 2. yüzyılda tarihçiler onun eserinden alıntılar yapmışlar ve bu muhteşem bahçeler hakkındaki bilgileri canlı tutmuşlardır. Çok cazip biçimde düzenlenmiş bu bahçecilik sanatı, şüphe yok ki arkasında oldukça gelişmiş bir teknik anlayışı da barındırmaktaydı. Bu yapıyı destekleyen duvar ve sütunlar büyük ihtimalle pişirilmiş tuğladandı ve her bir taraçaya geçiş için yollar içeriyordu. Her bir taraçaya borular döşenmiş ve, su sızdırmaması için, doğal asfalt, tuğla ve kurşun kaplamalarla kaplanmıştı. En üst taraçada, çok verimli humuslu toprak bulunuyordu.

Bu edisyon ile ilgili olarak.

Pelikan "The Seven Wonders of the World" Serisi için belli standartlar ve öncelikler belirledi: çok üstün el işçiliği ve Serinin temasını en sanatsal biçimde işleme. Bu açıdan, "The Hanging Gardens of Babylon" Sınırılı Sayı serisi, usta Alman el işçiliğini uzun yıllar dayanacak malzemelerle birleştirdi. Her bir kalemin tüm ayrıntıları, bu medeniyet harikasını takdirle yadedilmesini sağlayacak şekilde, büyük bir özenle tasarlandı ve işlendi. Yazı gereci şeklindeki bu yeni Asma Bahçeler girift detaylara, üzerinde dört taraçalı bahçelerin sanatsal şekilde betimlendiği altınkaplama bir kapağa sahip. Koyu yeşil gövde, lake ile pürüzsüzleştirildi ve parıltılı bir cilaya kavuşturuldu. 18 ayar altın uca el ile, kabartma taraçalar tek tek işlendi. Asma Bahçeler dolmakalem serisi size yeni bir zerafet, tam uyumlu işlevsellik, dayanıklılık ve güzellik sunmakta. Bu yeni Sınırlı Sayı Serinin her bir dolmakalemi, dolum kısmına işlenmiş kendine has seri numarası ile eşsiz bir şaheser. Pelikan bu kalemlerden dünya genelinde, yazdığı eseriyle Babil Bahçelerinin hep hatırlanarak tarihin sayfalarına gömülüp gitmesini engelleyen Babil rahibi Berossos’un yaşadığı MÖ 4. Yüzyıla atfen, sadece 410 tane üretti.

"The Hanging Gardens of Babylon" dolma kalemi 2009 yılında sınırlı sayıda ve 410 adet üretildi.

 

Daha fazla bilgi

Özel Ambalaj

Gozalıcı ayrıntılar

 

Güzel yazı haber bültenine abone olun

Pelikan güzel yazı ürünleri ile ilgili bütün yeniliklerden haberdar etmemizi ister misiniz?

Çok kolay! Aşağıdaki bültenimize abone olun, haberleri ve olayları size bilgilendireceğiz.

Eposta adresiniz sadece bültenler için kullanılacak ve herhangi bir üçüncü kişi/kurum ile paylaşılmayacaktır.