Silver Screen

truehttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255951./silver-screenhttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255951./silver-screentr_TRSilver ScreentrueSilver Screenexclusive-text-background

Silver Screen

Selüloid filmlerde
... sonsuza dek korunacak

Dünya genelinde sayısı 420 ile sınırlı bu özel dolmakalem, 100 yıllık sinema tarihi anısına üretildi. Bu yeni Sınırılı Sayı Beyazperde kalem serisinde, ilk sinema filmlerinde kullanılan selüloit film kayıtları temsil ediliyor.

1887’de Hannibal Goodwin, film endüstrisinin temelini oluşturan rulo halindeki selüloit filmleri kullanarak yeni bir fotoğraf çekme metodu geliştirmişti. Bunu yaparak, yeni bir film çekme malzemesi oluşturmakla kalmadı, sevinç ve mutluluk anlarının artık film kayıtları şeklinde paylaşılabilmesini de sağlamıştı. Selüloit filmlerin gelmesiyle ancak Charlie Chaplin, Marilyn Monroe ve James Dean dünyaca ünlü olabildiler. Ama bu filmlerin başlangıcı hiç de kolay olmamıştı: Çekilen filmler önce selüloz nitrata yatırılıyordu, çok kolay yanabiliyor ve sıcakla temas eder etmez alev alabiliyordu. 1950lerde film malzemesinin iyileştirilmesiyle sonunda bu tehlikeli durum giderildi.

Hollywood’un film endüstrisinde gelişim kaydetmesi 1911’de başladı. Batı Yakasında ilk film şirketinin açılmasından kısa bir zaman sonra çok sayıda stüdyo, endüstrinin başlangıçtaki merkezi olan New York’tan taşındı. Ilıman havası, pek değişmeyen gece-gündüz saatleri ve New York Hareketli Film Patent Şirketinin düzenleme ve sınırlamalarından özgürce hareket edebilme imkanı, Los Angeles’I film endüstrisi için cazip hale getirdi. Batı Yakası film endüstrisinin Doğu Yakasına bu zaferi Hollywood filmleri ve yıldızlarının baş rol oynadıkları yeni bir dönemi başlattı. Sessiz siyah-beyaz filmler kuşağından, sesli filmlere, sonrasında da günümüzdeki blockbuster’ların özel efektlerine erişen çizgi üzerinde Hollywood hayal fabrikasının kaydettiği gelişmeler kadar hızlı bir gelişme başka bir endüztri dalın gerçekleşmedi. The Walk of Fame (Ünlüler Yolu) Hollywood’daki en cazip turistik mekanlardan biridir: Hollywood Bulvarı üzerinde 2000’den fazla kaldırım taşı üzerinde, şov dünyasının hem günümüzdeki, hem de geçmişteki ünlülerinin isimleri olan yıldızlar resmedilmiştir.

Sınırlı Sayı Serisi de, zamanüstülüğün klasik bir simgesi. Orjinal selüloid film şeridinin kalemin sapını sardığı bu seride, dört kırmızı yakut, birbirleriyle çok zarif biçimde içiçe geçen paladyumdan yıldızların ortasını belirlemekte. Tüm parçaları temayla uyumlu biçimde biraraya gelen bu seri, Hollywood sinemasının unutulmaz anlarını yeniden hatırlatıyor. Klasik siyah renkle sterling gümüşünün daha da güzelleştirilmiş uyumu bu seriye hiç eskimeyen bir zerafet sunmakta. Bu serinin sayısı kesin bir sayı ile sınırlandı: Her bir Silver Screen Sınırlı Sayı serisine dahil her bir dolmakalemin kendine özel numarası mürekkep dolum kısmına özenle işlendi.

Mevcut uç genişlikleri: M

"Silver Screen" dolma kalemi 2009 yılında sınırlı sayıda ve 420 adet üretildi.

Daha fazla bilgi

Güzel yazı haber bültenine abone olun

Pelikan güzel yazı ürünleri ile ilgili bütün yeniliklerden haberdar etmemizi ister misiniz?

Çok kolay! Aşağıdaki bültenimize abone olun, haberleri ve olayları size bilgilendireceğiz.

Eposta adresiniz sadece bültenler için kullanılacak ve herhangi bir üçüncü kişi/kurum ile paylaşılmayacaktır.