Souverän® Siyah-Mavi-Gümüş

Souverän - Rollerball kalem

 Souverän - Rollerball kalem
Ürün tanıtım
Bilgiler ve rakamlar

Gerçek bir klasik

Pelikan, dünyaya 1929 yılında diferansiyelli piston mekanizmasını tanıtan ilk şirketti. Bu teknikle, iki farklı vida dişi sayesinde, dolmakalemin içindeki milin, gövdenin uç kısmından daha hızlı dönmesini sağlamaktadır. Bugüne kadar bu dolmakalemin tasarımı ve teknik ayrıntıları farklı şekillerde geliştirilmiş olsa da, temel mekanizması hep aynen varolagelmiştir.

1950’de, 400 modeli piyasaya sunuldu. Yeşil-çizgili gövdesiyle bu model, Pelikan markasının dünya çapında bir sembolü haline gelmiştir. 80lerde bu seriye Souverän ismi verildi, ama halk arasında daha çok, çizgili takım elbiseleriyle ünlü devlet bakanı “Weimarer Republik” ten dolayı Stresemann adıyla anılır oldu ... . 1995 yılının siyah ve mavi modelinden sonra, 2003 yılından itibaren siyah gümüş modeli klasiklerin arasına girdi. Bu model de ayrıca tipik dış gövdeye sahiptir.

Bu dolmakalemin dış gövdesinin yapılması gerçekten çok çaba gerektirmekte. Özel bir Pelikan formulüne bağlı kalınarak bir çok farklı aşamalardan geçirilen doğal pamuk en sonunda çizgili bir tabaka haline getirilir. Sonra bu malzemeye en uygun şekil verilip kesilir ve elmasla taşlanır. Daha sonra karakteristik çift halka gövdenin üst kısmına ve kapağın alt kısmına entegre edilir. Bu işlem, iki malzemenin pürüzsüz bir biçimde birbiriyle kaynaşmaları için en hassas biçimde gerçekleştirilir. Bu yazı gereci, ünlü Pelikan gagası şeklindeki hafif yaylı tokası takılmadan önce, çok parlak bir hale gelinceye kadar parlatılır.

Souverän siyah-mavi-gümüş 405 ve 805 seri modellerin muhteşem başarısından sonra, popüler 605 ebadında özel bir seri olarak sunuldu. Bu özel serideki modeller – dolmakalemler (uç genişliği EF, F, M ve B), çevirmeli mekanizmalı tükenmez kalemler ve roller kalemler – gerçekten koleksiyona yakışır ve kısıtlı bir süre için mevcuttur.

Siyah, mavi ve gümüş renkte olan Souverän 405 ve 805 serisinin büyük başarısından sonra Pelikan, 2012 yılında bu sevilen serinin 605 boyutundaki özel serisini piyasaya sürdü.

Klasik olana düşkünseniz, o zaman bir Souverän kaleminiz olmalı.

 

Daha fazla bilgi

Güzel yazı haber bültenine abone olun

Pelikan güzel yazı ürünleri ile ilgili bütün yeniliklerden haberdar etmemizi ister misiniz?

Çok kolay! Aşağıdaki bültenimize abone olun, haberleri ve olayları size bilgilendireceğiz.

Eposta adresiniz sadece bültenler için kullanılacak ve herhangi bir üçüncü kişi/kurum ile paylaşılmayacaktır.