Fine Writing Newsletter 01/2019

Fine Writing Newsletter 01/2019

 

W tym roku obchodzimy ważną rocznicę: 90 lat od powstania mechanizmu tłokowego!

Dzięki temu przełomowemu wynalazkowi, firma Pelikan stworzyła kamień milowy w rozwoju wysokiej jakości przyborów piśmiennych. Nasz pamiątkowy przyrząd do pisania „Herzstuck 1929” jest hołdem dla tego wyjątkowego technicznego osiągnięcia i pokazuje raz jeszcze jak mocno przestrzegamy naszych wysokich standardów jakości.

LIMITED EDITION
“Herzstück 1929”

Z ogromną miłością do detali, „Herzstück* 1929” składa hołd oryginałowi z 1920 roku: przezroczyste okienko, zakrzywiony na kształt dzioba Pelikana klips, skuwka z historycznym logo firmy Pelikan, a także forma i detale uchwytu przypominają rewolucyjne pióro wieczne Pelikan.

Kluczowym elementem tego pamiątkowego przyboru piśmiennego jest duże okienko, rozciągające się na całą długość obudowy pióra . To fascynujący projekt, który nie tylko pozwala na kontrolowanie poziomu atramentu – tak jak było na początku w przypadku historycznego wiecznego pióra Pelikan – ale także samego tłoka. Tym samym kiedy atrament jest pompowany do pióra, możliwe jest podglądnięcie działania mechanizmu tłoka. Tłok jest pozłacany i oznaczony historycznym numerem patentowym.

Na cześć oryginału, limitowana edycja oparta została na historycznym numerze patentowym, którego trzy ostatnie cyfry to 462. Pełny numer patentowy został wygrawerowany na pozłacanym tłoku, natomiast indywidualny numer produktu z wszystkich oferowanych 462 sztuk na całym świecie zdobi miejsce uchwytu każdego pióra. To dowód na unikalny charakter tych rzadkich piękności.

Wysokiej jakości czarne pudełko prezentacyjne kryje w sobie specjalną sztuczkę: gdy jest otwarte, platforma unosi się do góry dzięki dwóm taśmom, stanowiącym część specjalnego systemu podnoszenia. Wyjątkowe pióro „Herzstück 1929” jest zatem prezentowane pod najlepszym kątem. Wraz z piórem w zestawie znajduje się flakon atramentu Royal Blue Pelikan Ink 4001, opatrzony specjalną etykietą. Taki system mechaniczny jest charakterystycznym elementem dla całej przemyślanej formy prezentacji.

MECHANIZM TŁOKOWY - RĘCZNA NIEMIECKA ROBOTA

Tłokowy mechanizm napełniania firmy Pelikan stanowi serce każdego wiecznego pióra. Wykonane z elementów wysokiej jakości, pióra te są skrupulatnie produkowane ręcznie w naszej fabryce w Peine w Niemczech. Perfekcja wykonania produktu widoczna jest w jego najdrobniejszych szczegółach.

Oprócz doświadczenia, potrzeba również prawdziwych umiejętności i talentu, aby stworzyć precyzyjny mechanizm wykorzystywany w piórach wiecznych marki Pelikan. Napełnienie tych wysokiej klasy przyborów do pisania również wymaga starannej pracy ręcznej.

Ale jak to dokładnie działa? Ujmując rzecz prosto, stalówka zostaje włożona do flakonu z atramentem, a atrament jest zasysany do zbiornika dzięki obracaniu uchwytu przy tylnym końcu pióra. Gdybyśmy mieli wyjaśnić ten proces stosując bardziej techniczne pojęcia, powiedzielibyśmy, że dwa oddzielne gwinty na wewnętrznej stronie pióra gwarantują, że wałek wewnątrz obudowy porusza się szybciej niż uchwyt. Ujemne ciśnienie wytwarzane poprzez ruch tłoka zasysa atrament do zbiornika pióra.

Edelstein® Ink Collection
Ink of The Year 2019 – Star Ruby

Dzięki nowemu odcieniowi atramentu Edelstein Ink, „Star Ruby”, który stał się kolorem roku, świat wokół robi się jaśniejszy i bardziej sympatyczny. Ten piękny, bordowo-różowy kolor, stanowiący część zwycięskiej gamy barw wybranych spośród ponad 1200 pomysłów na kolory atramentu, zadziwia swoją jasnością. Nawiązuje on do kamienia szlachetnego „Star Ruby”, którego wnętrze charakteryzuje się widocznymi, zatopionymi w nim połyskującymi kryształkami. Stąd też nazwa tego połyskującego atramentu o bordowo-czerwonawo-różowym odcieniu. Ważna informacja zarówno dla tych, którzy po raz pierwszy stykają się z tym produktem, jak i dla specjalistów, którzy doskonale znają już kolory atramentów Edelstein Ink: wszystkie odcienie z gamy Edelstein Ink Collection zawierają specjalny składnik, który zapewnia wyjątkowo łatwe i płynne pisanie.

SPECIAL EDITION
M101N Grau-Blau

Marka Pelikan dodaje kolejny model do swojej wspaniałej, historycznej serii M101N: szaroniebieskie pióro M101N Grey-Blue. Bazą techniczną tego wiecznego pióra jest model M101N. Wybrany wzór w kolorze szaroniebieskim przypomina historyczny model z 1930 roku. Korpus z unikalnym wzorem wykonany został z typowego dla marki Pelikan octanu celulozy.

Skuwka, część przednia i uchwyt wykonane są z wysokiej jakości żywicy, która w trakcie użytkowania z czasem staje się coraz mocniej wypolerowana. Typowy dla marki Pelikan klips w kształcie dzioba i ozdobne pierścienie są platerowane palladem. W połączeniu z w całości rodowaną stalówką z 14-karatowego złota, ta specjalna edycja piór zyskuje elegancki, srebrzysty wygląd.

Model ten oferowany jest w estetycznym pudełku prezentowym z jednym flakonem niebieskiego atramentu w odcieniu royal blue w zestawie. Oba te dodatkowe elementy oznaczone zostały specjalnym historycznym motywem, dzięki któremu zestaw stanowi piękny prezent dla każdego miłośnika marki Pelikan.