Maki-e Maiko in Kyoto

truehttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/pl_PL.FWI.displayShop.255251./maki-e-maiko-in-kyotohttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/pl_PL.FWI.displayShop.255251./maki-e-maiko-in-kyotopl_PLMaki-e Maiko in KyototrueMaki-e Maiko in Kyotoexclusive-text-background
Opis produktu
Fakty i liczby

Maiko w Kioto

W roku 794, japoński cesarz Kammu ogłosił przeniesienie stolicy Japonii do nowego miasta, które nazwał Kioto. Było to miejsce pobytu imponującej dynastii, gdzie zwykli ludzie także wiedli intensywne życie. Pod koniec wieku 12, Kioto stało się centrum handlu i przemysłu Japonii. Po około siedmiuset latach dobrobytu, Kioto odrodziło się jako miasto nowoczesne, gdy cesarz Meiji przeniósł stolicę do Tokio. Współczesne Kioto jest szóstym, co do wielkości japońskim miastem, gdzie liczba ludności wynosi 1,5 miliona. Kioto posiadające długą historię posiada wiele świątyń i sanktuariów a także dużo zabytkowej architektury i uważane jest za jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Japonii.

Maiko to młoda uczennica, która uczy się sztuki oraz stosownych manier w zakresie obsługi klienta. W dawnych czasach dziewczęta rozpoczynały naukę jako Maiko między 9 a 12 rokiem życia, jednak dolna granica wieku została obecnie podniesiona do momentu ukończenia gimnazjum. Młode i praktykujące Maiko noszą furisode, kimono z długimi rękawami dla niezamężnych kobiet, dopasowane w ramionach i wiązane w górnej części. Ze względu na jaskrawy strój, składający się z lakierowanych drewniaków z zaokrąglonymi podeszwami i wiszącymi szarfami, Maiko uważane są obecnie przez młode Japonki za uosobienie piękna.

Pióro wieczne Pelikan Maki-e “Maiko w Kioto” przedstawia wdzięczną Maiko, stojącą na bruku pośród opadających płatków kwiatów wiśni z historyczną pięciokondygnacyjną pagodą w Kioto w tle. Nawiązuje tematycznie do Maiko, jednego z symboli starożytnej stolicy Kioto.

Maki-e to sztuka japońskiego malarstwa, słynąca ze swego piękna i artyzmu. Dosłowne tłumaczenie słowa Maki-e oznacza “posypany obraz”, ponieważ wzór posypany jest złotym bądź srebrnym proszkiem. W procesie tym używany jest rzadki japoński lakier Urushi, stosuje się go w kilku warstwach i poleruje wiele razy. Na powierzchni rysuje się wzór przy użyciu kolorowego lakieru. Następnie powierzchnia pokrywana jest kilkoma warstwami lakieru. Technika ta nazywana jest Togidashi-Maki-e.

Ponadto, artysta może zmieszać sproszkowany węgiel drzewny wraz ze złotym proszkiem i wsypać do lakieru, tak, aby wzór został wybrzuszony: Jeśli przejedziesz kciukiem po powierzchni, poczujesz różnicę. Technika ta nazywana jest Taka-Maki-e.

W modelu "Maiko w Kioto" piór wiecznych Pelikan, artyści Maki-e harmonijnie połączyli obie techniki. To wieczne pióro zostało wykonane w Kaga - historycznym regionie Japonii, znanym z tradycyjnej sztuki japońskiej.

W roku 1929, firma Pelikan zarejestrowała patent na mechanizm tłoka, nowy system napełniania pióra wiecznego. Technika ta została ulepszona, zaktualizowana i jest używana po dziś dzień. Model Pelikan “Maiko w Kioto” to arcydzieło z precyzyjnie wygrawerowaną stalówką z 18 karatowego złota z rodowanymi akcentami z rodu. Logo Pelikan z koroną, numer edycji limitowanej oraz podpis artysty narysowane są ręcznie techniką Maki-e.

Przy wykorzystaniu doświadczenia udoskonalanego od lat i wspaniałego kunsztu, imponujące wieczne pióro Souveraen 1000 jest produkowane w Niemczech a następnie ozdabiane w Japonii, tworząc doskonały produkt będący czymś więcej niż sumą poszczególnych części...bowiem w jego wnętrzu kryje się odrobina magii...

Pióro wieczne zamknięte jest w tradycyjnym, japońskim pudełku upominkowym, wykonanym z drewna Paulownia.

“Maiko w Kioto”, wydane w roku 2010, jest dostępne w serii limitowanej w ilości 88 sztuk na całym świecie.

 

Więcej informacji

Zasubskrybuj newsletter dotyczący ekskluzywnych instrumentów piśmiennych

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na temat wszystkich nowych, ekskluzywnych instrumentów piśmiennych marki Pelikan?

To proste! Zasubskrybuj nasz newsletter poniżej, a będziesz otrzymywać najnowsze informacje na temat produktów i wydarzeń.

Twój adres będzie wykorzystywany tylko dla celów newslettera i nie zostanie przekazany osobom trzecim.