Maki-e Four-Leaf Clover

truehttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255917./maki-e-four-leaf-cloverhttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255917./maki-e-four-leaf-clovertr_TRMaki-e Four-Leaf ClovertrueMaki-e Four-Leaf Cloverexclusive-text-background
Ürün tanıtım
Bilgiler ve rakamlar

Four-Leaf Clover

Dört yapraklı yonca iyi şans getirdiğine en yaygın biçimde inanılan bir nesnedir. Çok eski bir Avrupa efsanesine göre, dört yapraklı yonca bulan kişi mutluluğu da bulur, zira bu çok nadir bulunan bir şeydir ve çok güçlü bir tılsıma sahip olduğu düşünülür. Herkesin bildiği bir hatırasında Napolyon Bonapart, savaş alanında, gördüğü dört yapraklı bir yoncayı koparmak için eğildiğinde, kendisine gelmekte olan bir kurşuna hedef olmaktan kurtularak hayatta kalabildiğini söyler.

Dört yapraklı yoncanın her bir yaprağının özel bir anlamı vardır: insanlar arasında iyi bir nam, zenginlik, sadık bir aşk ve sağlık dolu bir yaşam, ki bu dört şeyin güzel bir hayat için gerekli olduğuna inanılır. Bunlardan başka, yoncanın dört ayrı kısmı, ümit, mutluluk, kalp ve sağlığa da işaret ettiği gibi, dört tarafı koruyan meleklerin bir merkeze bakmalarını temsilen doğu, batı, güney ve kuzeyi de işaret ettiğine inanılır. Beş yapraklı bir yoncayı bulabilmek ise bir milyonda bir ihtimaldir. Bu yoncanın her bir yaprağının da gerçek muhabbet, zenginlik, sağlık, iyi talih ve başarı ile refah ve huzuru getireceğine inanılır. Pelikan’ın Maki-e serisinin “Dört Yapraklı Yonca” modelinde, sizler için iyi dileklerimizi taşıyan, çok sayıda üç yapraklı yonca arasında, bir tane beş yapraklı yonca, bir tane de altı yapraklı yonca resmedildi. Kalemlerimizdeki desenler, diğer teknikler yanında sedef ve kesme altın kakma ile ince ince işlenerek elinize pırıl pırıl bir nazarlık sunuyoruz.

Maki-e bir Japon lake boyama sanatıdır ve zarif güzelliği ve sanatsal inceliği ile bilinir. Maki-e kelimesi terim olarak, desenin üzerine altın veya gümüş tozu serpildiği için, “serpme resim” olarak dilimize çevrilebilir.

Bu işleme sanatında, bir çok katman halinde ve defalarca cilalanan nadir bulunan Japon lakesi Uruşi kullanılmakta. Önce istenen desen yüzeye renkli lake ile çizilir. Daha sonra desenin üzerine bir kaç katman halinde lake serpilir. Pelikan dolma kalemlerinin “Dört Yapraklı Yonca” modelini üretmek için, işte, Togidaşi-Maki-e denilen bu teknik kullanıldı. Bu dolmakalem, Japonya’nın geleneksel Japon sanatları bakımından ünlü, tarihi bir mekanı olan Kaga’da üretildi.

Pelikan, o sıralar yeni bir dolmakalem dolum sistemi olan piston mekanizmasının patentini ilk defa 1929’da tescil ettirmişti. Daha da ustalaştırılarak çok daha hassas hale getirilen bu teknik, bugün hala Pelikan dolmakalemlerinde kullanılmakta. Pelikan’ın “Dört Yapraklı Yonca” modellerinin her biri, rodyumla ince ve zarif bir şekilde işlenmiş 18 ayar altın uçlarıyla, tam bir şaheser. Her bir kalemin tepesine, Pelikan logosu, sınırlı sayı seri numarası ve sanatçısının imzası, Maki-e tekniği kullanılarak elle işlendi.

Yıllar boyunca elde edilen ve gittikçe daha da mükemmelleşen yüksek elişçiliğinin nadide bir ürünü olan Souveran 1000 model bu dolmakalem Almanya’da üretildi, süslemeleri ise Japonya’da işlendi. Böylece beklenenin çok üstünde, mükemmel işlenmiş bir eser ortaya çıktı. İşin içine adeta biraz büyü katıldı…

Bu dolmakalem seti, Paulownia ağacından yapılmış geleneksel bir Japon hediye kutusu içinde yanyana sunulmakta.

“Dört Yapraklı Yonca” modeli dünya genelinde sadece 88 tane olacak şekilde 2011 yılında, beğeniye sunuldu.

 

Daha fazla bilgi

Güzel yazı haber bültenine abone olun

Pelikan güzel yazı ürünleri ile ilgili bütün yeniliklerden haberdar etmemizi ister misiniz?

Çok kolay! Aşağıdaki bültenimize abone olun, haberleri ve olayları size bilgilendireceğiz.

Eposta adresiniz sadece bültenler için kullanılacak ve herhangi bir üçüncü kişi/kurum ile paylaşılmayacaktır.