Maki-e Cherry Blossom & Autumn Leaves

Maki-e Cherry Blossom & Autumn Leaves Seti

 Maki-e Cherry Blossom & Autumn Leaves Seti
Ürün tanıtım
Bilgiler ve rakamlar

Cherry Blossom & Autumn Leaves

Maki-e serisinde tema olarak, birbirinin zıddı iki mevsim işlenmekte. Baharın canlı çiçeklerinin güzelliği ile güz yapraklarının farklı tonlardaki renkleri bu seride yakalandı. Bu kalem seti, mevsimlerin devam edip duran devinimlerini aksettirmekte.

Maki-e ve Çinkin, dekoratif lake eşya sanatını en iyi temsil eden, iki süsleme tekniği.

Maki-e serisinde desenler, önce özel bir fırça ile, lake kullanılarak, çizilmekte. Daha sonra desen, altın varak, ve altın ve gümüş tozu ile kaplanmakta. Bu, çok dikkatli bir özen isteyen ve çok zaman alan işlem, desenlere derinlik kazandırabilmek için, bir çok defa tekrarlanmakta.

Çinkin ise, dekoratif lake eşyaların üzerine, keskin uçlu bir biz kullanılarak desen işlenmesi tekniğidir. Bu işlemde ikinci aşama olarak, oyulmuş desenlerin üzeri, altın varak ve altın tozuyla, yedirile yedirile kaplanır. Pelikan dolmakalemlerinin “Kiraz Çiçekleri” ve “Güz Yaprakları” modellerini hazırlamak için, Maki-e sanatçımız her iki tekniği, ustaca ve birbirleriyle tam uyumlu olacak şekilde kullandı.

Pelikan, o sıralar yeni bir dolmakalem dolum sistemi olan piston mekanizmasının patentini ilk defa 1929’da tescil ettirmişti. Daha da ustalaştırılarak çok daha hassas hale getirilen bu teknik, bugün hala Pelikan dolmakalemlerinde kullanılmakta. Pelikan’ın “Kiraz Çiçekleri” ve “Güz yaprakları” modellerinin her biri, rodyumla ince ve zarif bir şekilde işlenmiş 18 ayar altın uçlarıyla, tam bir şaheser. Her bir kalemin tepesine, Pelikan logosu, sınırlı sayı seri numarası ve sanatçısının imzası, Maki-e tekniği kullanılarak elle işlendi.

Yıllar boyunca elde edilen ve gittikçe daha da mükemmelleşen yüksek elişçiliğinin nadide bir ürünü olan Souveran 1000 model dolmakalemi Almanya’da üretildi, süslemeleri ise Japonya’da işlendi. Böylece beklenenin çok üstünde, mükemmel işlenmiş bir eser ortaya çıktı. İşin içine adeta biraz büyü katıldı…

Bu dolmakalem seti, Paulownia ağacından yapılmış geleneksel bir Japon hediye kutusu içinde yanyana sunulmakta.

“Kiraz Çiçekleri” ve “Güz Yaprakları” 2008 yılında ilk kez beğeniye sunuldu. Pelikan’ın satışa sunduğu bu dolmakalemlerden dünya genelinde sadece 250 tane mevcut.

 

Güzel yazı haber bültenine abone olun

Pelikan güzel yazı ürünleri ile ilgili bütün yeniliklerden haberdar etmemizi ister misiniz?

Çok kolay! Aşağıdaki bültenimize abone olun, haberleri ve olayları size bilgilendireceğiz.

Eposta adresiniz sadece bültenler için kullanılacak ve herhangi bir üçüncü kişi/kurum ile paylaşılmayacaktır.