Maki-e Fireworks

truehttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255929./maki-e-fireworkshttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255929./maki-e-fireworkstr_TRMaki-e FireworkstrueMaki-e Fireworksexclusive-text-background
Ürün tanıtım
Bilgiler ve rakamlar

Fireworks

Japonya’da havai fişekler yazları çok popüler eğlence vesilesidirler. Tüm Japonya genelinde her yıl, büyük olanlarında yirmi binden fazla havai fişeğin kullanıldığı, beşyüzden fazla havai fişek gösterisi düzenlenir. Tam seyirlik bir şölen…

Japonya ve Çin’deki havai fişekler genellikle daire şeklinde patlatılılır. Her bir fişek ışıltısı arkasında parıldayan bir kuyruk bırakan havai fişeklere Kiku-mono, yani kasımpatı türü fişek denir. Arkalarında parıldayan kuyruk bırakmayanlara ise Botan-mono, yani şakayık türü fişek denir.

Maki-e bir Japon lake boyama sanatıdır ve zarif güzelliği ve sanatsal inceliği ile ünlüdür. Maki-e kelimesi terim olarak, desenin üzerine altın veya gümüş tozu serpildiği için, “serpme resim” olarak dilimize çevrilebilir.

Bu işleme sanatında, bir çok katman halinde ve defalarca cilalanan nadir bulunan Japon lakesi Uruşi kullanılmakta. Önce istenen desen yüzeye renkli lake ile çizilir. Daha sonra desenin üzerine bir kaç katman halinde lake serpilir. Pelikan dolma kalemlerinin “Havai Fişekler” modelini üretmek için, işte, Togidaşi-Maki-e denilen bu teknik kullanıldı. Havai fişek temasını yansıtmak için sanatçımız ayrıca, sedef ve kesme altın işlemeciliği kullanarak, göz zevkine çok hoş bir şekilde hitap eden parıltılar elde etti. Bu dolmakalem Japonya’nın, geleneksel Japon sanatları bakımından ünlü, tarihi bir mekanı olan Kaga’da üretildi.

Pelikan, o sıralar yeni bir dolmakalem dolum sistemi olan piston mekanizmasının patentini ilk defa 1929’da tescil ettirmişti. Daha da ustalaştırılarak çok daha hassas hale getirilen bu teknik, bugün hala Pelikan dolmakalemlerinde kullanılmakta. Pelikan’ın “Havai Fişekler” modellerinin her biri, rodyumla ince ve zarif bir şekilde işlenmiş 18 ayar altın uçlarıyla, tam bir şaheser. Her bir kalemin tepesine, Pelikan logosu, sınırlı sayı seri numarası ve sanatçısının imzası, Maki-e tekniği kullanılarak elle işlendi.

Yıllar boyunca elde edilen ve gittikçe daha da mükemmelleşen yüksek elişçiliğinin nadide bir ürünü olan Souveran 1000 model bu dolmakalem Almanya’da üretildi, süslemeleri ise Japonya’da işlendi. Böylece beklenenin çok üstünde, mükemmel işlenmiş bir eser ortaya çıktı. İşin içine adeta biraz büyü katıldı…

Bu dolmakalem seti, Paulownia ağacından yapılmış geleneksel bir Japon hediye kutusu içinde yanyana sunulmakta.

2010 yılında beğeniye sunulan “Havai Fişekler” modelinden dünya genelinde sadece 88 tane mevcut ve sadece Pelikan’da satışa sunuldu.

 

Daha fazla bilgi

Güzel yazı haber bültenine abone olun

Pelikan güzel yazı ürünleri ile ilgili bütün yeniliklerden haberdar etmemizi ister misiniz?

Çok kolay! Aşağıdaki bültenimize abone olun, haberleri ve olayları size bilgilendireceğiz.

Eposta adresiniz sadece bültenler için kullanılacak ve herhangi bir üçüncü kişi/kurum ile paylaşılmayacaktır.