The Statue of Zeus

truehttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255950./the-statue-of-zeushttps://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/tr_TR.FWI.displayShop.255950./the-statue-of-zeustr_TRThe Statue of ZeustrueThe Statue of Zeusexclusive-text-background
Ürün tanıtım
Bilgiler ve rakamlar

Özel Seri - The Statue of Zeus

En güçlülerin heykeli

Olympia’daki Zeus Tapınağı tamamlandıktan yalnızca 20 yıl sonra, içine “Zeus Heykeli” anıtı dikilmiştir. Yunan heykeltıraş Fidias, 13 metre yüksekliğindeki bu muazzam heykeli M.Ö. 438 ve 430 yılları arasında inşa etmiştir. Bu onun son eseridir ve ona eski zamanların en büyük heykeltıraşlarından biri olma şanını bahşetmiştir. Yunan mitolojisinin en güçlü Olimpik tanrısının insan boyutlarından yaklaşık yedi kat daha büyük olan bu heykeli, ziyaretçilerini çağlar boyunca kendine hayran bırakmıştır. Efsaneye göre Zeus heykeli, 475 yılında bir yangına kurban gittiği Bizans, yani bugünkü İstanbul sınırlarına taşınmıştır. Bu sanat eseri, yaklaşık 905 yıl boyunca ayakta kalabilmeyi başarmıştır. Gövdesinin kalıntıları bugün hala Olympia’da görülebilmektedir.

Parıltılı zarafet

Bu dünya harikasının görkemli etkisi yalnızca boyutlarından değil, aynı zamanda yapımında kullanılan iyi malzemelerden de ileri gelmektedir. Tanrının gönüllerde taht kuran bu heykelin derisi, saf fildişinden yapılmıştır. Ayak bileklerine kadar uzanan kaftanı, sandaletlerinin tabanları ve saçlarının bukleleri altından, renkli camlardan ve anıtı bezeyen değerli taşlardan, mükemmel bir işçilikle şekillendirilmiştir. Bu değerli malzemeler bütünü, Fidias’ın Zeus heykeline muhteşem bir parıltı vermektedir. Bu dünya harikasının şanını anlatmak için, basmalı dolma kalem “Zeus Heykeli” de, yüksek kalitedeki malzemelerin cila teknikleri ile özenle işlenmesiyle üretilmiştir.

Geleneksel olarak zengin sanatsal beceri

Antik mimariden ilham alınan bu Özel Seri basmalı dolma kalem, özenle ve ayrıntılardaki olağanüstü dikkat ile üretilmiştir. Pelikan, işlemeler için 18 ayar değerinde oldukça değerli olan kırmızı altın kullanmıştır. Titiz bir sanatsal işlem gerçekleştirilerek 925 ayar som gümüş üzerindeki gövdeye Zeus motifi işlenmiş ve son olarak, tüm süslemeler bir elektro kaplama banyosu içerisinde 18 ayar altınla kaplanmıştır. Son olarak, motif ve süslemelere arka planın antrasit tonlarla renklenmesi için saydam vernik uygulanmıştır.

Benzersiz mimariyi şereflendirme

Pelikan, kırmızı altına ince bir geçiş oluşturmak ve heykelin fildişi rengini yansıtabilmek için tutak, sap ve kapak kısmında kremsi, değerli beyaz reçine kullanmıştır. Pelikan marka tokası ve süsleme halkaları gibi süslemeler ile en büyük şaheseri olan 18 ayar ucu tamamen kırmızı altınla kaplanmıştır. Pelikan, bu yeni Özel Seri parçası ile bir kez daha yazmaya olan bağlılığı ve yakınlığı yenileyen üstün bir basmalı dolma kalem yarattı. 300 adet yazma gerecinin her biri, yalnızca tek sefere mahsus olmak üzere Almanya’da üretilmektedir. Birinci sınıf işçilikleri ile seçkin görünümleri ve bıraktığı hisler sayesinde bu dünya harikasına olağanüstü derecede hürmet göstermektedirler.

 

Daha fazla bilgi

Güzel yazı haber bültenine abone olun

Pelikan güzel yazı ürünleri ile ilgili bütün yeniliklerden haberdar etmemizi ister misiniz?

Çok kolay! Aşağıdaki bültenimize abone olun, haberleri ve olayları size bilgilendireceğiz.

Eposta adresiniz sadece bültenler için kullanılacak ve herhangi bir üçüncü kişi/kurum ile paylaşılmayacaktır.